Londýn se v roce 1889 propadá až na nejtemnější dno pekla. Sirotčince praskají ve švech, nevěstince vydělávají víc než dnešní kasina a hrůza z Jacka Rozparovače se šíří jako požár v lese. Mordparta z londýnského East Endu hledá vraha. Ale kterého?
O vánocích 2012 spustilo BBC drama z viktoriánské Anglie s názvem Ripper street. Motiv příběhu se zakládá na činech nejznámějšího vraha v historii, Jacka Rozparovače. Originální příběhy zasazené do drsné doby s atmosférou nabitou vraždami prostitutek si vysloužily silnou fanouškovskou základnu, vysokou sledovanost i prvenství v žebříčku nejlepších seriálů za rok 2013. Tahle přehlídka dobových kostýmů i historických událostí získala ocenění i od odborníků. Gradace dosáhla v tomto šestnáctidílném seriálu svého maxima a napnula nervy všech jako struny od houslí. Brutalita, drsné záběry pitvání i smrt postav nezabránili tomu, aby se strhl boj na život a na smrt, když se zamítlo natočit třetí sérii. Kvůli nízké sledovanosti a ubývajícímu zisku BBC zrušila seriál. To se ale přepočítala. Na záchranu byla sepsána petice a fanoušci si vydupali pokračování. K dnešnímu dni jsme se tedy dočkali dvou sérií a další už je na cestě.
Populace prostitutek v londýnském Whitechapelu výrazně klesla, ale vraždy pokračují. Může za to Jack Rozparovač, neviditelná postava zahalující celou společnost do roušky strachu? Ochránci zákona rozkrývají tajemství londýnské spodiny. Do čela boje proti zločinu je postaven charismatický inspektor Edmund Reid (ztvárnil britský herec Matthew MacFadyen, známý též jako pan Darcy z filmu Pýcha a předsudek z roku 2005) společně se seržantem Bennetem Drakem a kapitánem Jacksonem. Zločiny jsou temnější a tak je potřeba i svérázných způsobů řešení. Občas si podezřelý ve vazbě zlomí ruku nebo mu na tváři vykvete monokl (samozřejmě náhodou)… ups, viník se přizná.
Jack the Ripper je přezdívka sériového vraha, který v roce 1888 vraždil v chudé londýnské čtvrti Whitechapel. Jeho cílovou skupinkou byly prostitutky, které brutálním způsobem zabil na veřejném místě a zohavil jejich tělo. O totožnosti tohoto vraha se během let vyrojilo hned několik teorií. Byl to řezník? Lékař? Pravý viník se nikdy nenašel.
Příběh sériového vraha zaujal mnoho spisovatelů a dočkal se hned několika filmových, televizních, muzikálových i komiksových zpracování.
Když se ohlédnu zpět, tak to byl doslova maraton. Jakmile jsem uviděla první díl, tak jsem stáhla i druhý. Jenže ten skončil tak nečekaně, že jsem se ještě ten den musela kouknout i na třetí. No a aby se neřeklo, tak okolo půlnoci jsem si pustila i čtvrtý díl. Takhle jsem u toho strávila týden. U obou sérií mi Jack Rozparovač stál za zády a na mě dýchala strašlivá atmosféra té doby. Nehledě na moji zvědavost, která byla neustále podněcována položenými otázkami, ale nevyslovenými odpověďmi. A pak ten dobový slang! Tak třeba Molly haus. Co to je? Zprvu mě napadlo, že asi nevěstinec, jež vede nějaká Molly. Jenže to nesedělo do kontextu. Co na to Google? Vykřičený dům pro homosexuály. Toffer? Proškolená prostitutka. Pig? Policista. A spousta dalších názvů a jmen, který mě nenechali v klidu.
Milovníkům temných detektivek kápla BBC do noty. A mě pěkně zahrála na nervy.