Kate Mosse

Autor: Aneta W.

Autor: Aneta W.

Ne, dnešní recenze nebude zasvěcena známé britské modelce, co se ráda ukazuje nahoře bez, ale dosti významné spisovatelce, která za svůj přínos umělecké tvorbě byla dokonce jmenována Evropskou ženou úspěchu. Před několika lety se totiž od téhle spisovatelky dostala na český trh série Labyrint, která rozhodně není laciným brakem a stojí za přečtení. Labyrint, Hrobka a Citadela tak tvoří trilogii, kterou si  nesmíte nechat ujít.

Byla to jedna jeskyně a středověký hlavolam, který spojil dvě docela obyčejné ženy. Mezi Alici a Alaïs však čas postavil neuvěřitelných 800 let. Zatímco Alaïs prožívá jednu z nejzásadnějších bitev Francie – křižáckou výpravu ve 13. století, která jí vezme domov a rodinu a odkryje tajemství samotného grálu, amatérská archeoložka Alice v roce 2005 nalezne dávno zapomenutou jeskyni a v ní dvě těla, oltář a prsten s vyobrazeným labyrintem. Rozjíždí se teda pěti set stránkové pátrání po Francii, kdy Alice zjišťuje, kdo byli ti lidé z jeskyně, proč zemřeli a jakou úlohu hráli v jedné z největších záhad lidstva. Na každém jejím kroku je jí v patách sekta, která se nebojí kvůli ochraně tajemství vraždit. Na druhé straně Alaïs bojuje proti předsudkům své doby, surovosti vojáků, nenávisti, zradě ve vlastní rodině, lásce a vlastní víře

Kate Mosse je opravdu velká pokladnice informací. Četla jsem o ní už dřív, kdy v naší domovině nebyla ještě známá. Už tehdy se o ní mluvilo jako o nadané spisovatelce s láskou k historii. Žádná z událostí popisovaná v knize není jen čirá fantazie autorky, není to jen její výmysl, ale skutečná událost, která se stala. Sama autorka proseděla v knihovně dlouhé hodiny a četla vše od učebnic dějepisu až po odborné práce o historii. Je až neuvěřitelné, do jakých detailů je čtenář zasvěcen. Autorka si také hodně vyhrála s prolínáním dvou časových linií. Roky 1209 a 2005 není snadné skloubit do jednoho příběhy, který by dával smysl a nebyl zmatený. Ale Kate Mosse to zvládla bravurně. Každá kapitola skýtá jiné století, bez jedné kapitoly by nedávala smysl ta druhá, bez té druhé bychom nepochopili návaznost na tu první. Oba příběhy jsou opravdu brilantně napsané. Jsou čtivé a chytlavé, navazují na sebe takovým nenásilným způsobem. Myslím, že je skvělé dílo, které stojí za povšimnutí.

P.S. knihy se dají sehnat za pár kaček i v Levných knihách 🙂