RECENZE: Příšery templetonské

Jezero ve městě Templeton, kam je situován debutový román americké spisovatelky Lauren Groff, není jen obyčejným jezerem. Že by další lochneska? Prehistorické monstrum přežívající celá staletí v bahnitém dnu jezera? To zní jako dostatečná zápletka, na které by se dal postavit docela obstojný román. Ale …

Willie se vrací domů. Ke kořenům své minulosti. Nevrací se sama, za devět měsíců se jí narodí poklesek jejího studia na univerzitě. Na všechno chce zapomenout ve svém rodném městě Templeton, kde čirou náhodou v den jejího návratu je z místního jezera vytaženo bájné monstrum. Na hladinu jezera však nevyplouvá  jen mrtvá příšera. Jsou totiž tajemství, která byla odhozena před dávnými lety do zapomnění. Ale všechno jednoho dne musí vyplavat na povrch. Willie začíná ve stínu jezerního monstra pátrat po otaznících svého života. Kdo byl její otec? Pomůže jí zkoumání rodinného rodokmenu k rozluštění záhad, nebo se přidají ještě další nezodpovězené otázky?

Román s detektivními, psychologickými i historickými prvky ocenil i sám mistr hororu Stephen King.

Dvě dějové linie dělají příběh samotný mnohem atraktivnější. Poznáváme Willie, která v minulosti byla upjatá a vážná, zatímco Willie ze současnosti je jejím pravým opakem. Je sarkastická, vtipná, flegmatická. Za doprovodu pobytu Willie u své matky, bývalé hippies, se dramaticky rozvíjí obsáhlý rodokmen rodiny Templetonů. Kresby a fotografie členů rodiny ještě více přidávají na tajemnosti celé situace. Členové rodiny Templetonů společně s Willie se stávají vypravěči příběhu. Jednotlivě vyprávěj své vlastní příběhy. Skrz deníky, dopisy a dochované legendy se před hlavní hrdinkou začíná rozvíjet osud jejího rodného městečka.

Román Příšery templetonské vydalo NAKLADATELSTVÍ HOST.

Příšery templetonské jsou milé, ironické i tajemné. Žádné psychologické rozbory, žádná kvantová fyzika. Přesto je v tom všem jakási jiskra, která doprovází čtenáře celým příběhem. Napětí, které nedává spát. Willie je nekomplikovanou osobností, na svět pohlíží s vybroušeným humorem.  Různé časové roviny jsou skloubeny hladce a nenásilně. Vše do sebe zapadá jako hodinový strojek. Všechny puzzle do sebe zapadly. Nehledě na  velkou škálu postav, příběhů, legend, pololží i polopravd. Panoptikum jedné rodiny, které se rozprostírá napříč časem.

Latest Posts

Nenech si ujít