Autor: Aneta W.

Zuby jako nože, drápy jako háky, milují zlato a drahokamy. Ano, řeč je o dracích. Jejich šupiny se nám v poslední době zase dostávají pod kůži. Další fantasy příběh, kde se lidé bojí příšer chrlících plameny, je tady a hlavní hrdinka všem zamíchá pěkně karty.

Je to země Gored, kde vedle sebe kráčí draci a lidé. Je tu však i Serafína, 16ti letá pomocnice dvorního skladatele, jejíž volba, ke které rase náleží, není tak jednoduchá. Její otec se zamiloval do sárantrasky (drak v lidské podobě) a vznikla ona, dívka stojící na rozhraní dvou světů i ras. Přes den Serafína vyučuje hudbu, večer se stará o své šupiny i rozpolcenou duši plnou vzpomínek a zvláštních postav. Doba však začíná temnět, mezi draky a lidmi sílí nenávist, Smlouva hlásající mír se rozpadá a pro stvoření, jako je Serafína, není v tomto světě místo. Člen královské rodiny je zabit, ulicemi se prochází vrah a naše hrdinka napůl člověk/napůl drak začne potkávat podivínské obyvatele ze své duše. Pokud začne válka, není těžké uhodnout, která rasa bude mít navrch.

Ne jednomu čtenáři došla spojitost mezi Serafínou a Safirou, dračicí z Odkazu dračích jezdců od amerického spisovatele Christophera Paoliniho. Možná chtěla Rachel Hartman, autorka Serafíny, připomenout skutečného vládce všech draků, toho, kdo s tím nápadem přišel jako první. Tím však podobnost končí. Stejný námět a podobná jména jsou vše, co mají tyto dva rozlišné světy společné.

Uznejme, že nápad je opravdu osobitý. Draci na sebe berou lidskou podobu, vznikají kříženci tak odlišných ras a k tomu všichni milují hudbu. On se nám s těmi originálními příběhy v poslední době roztrhl pytel. Na literární parket přicházejí nové vlastnosti, temné schopnosti i záhadné bytosti ze všech koutů lidské fantazie a příběhy nabývají na temnotě. Fantastické bytosti už nejsou tím, co bývaly a ani lidé nejsou těmto moderním mutacím ušetřeni.

„Všichni jsme příšery a bastardi a všichni jsme krásní.“

Děj Serafíny si plyne pomaličku, den po dni se odkrývají nenásilným způsobem tajemství a s každou další stránkou se rozplétá spletitá síť královských intrik a podvodů. Velkým zklamáním je absence gradace.  Ta pravděpodobně odešla na procházku, vypjaté momenty si vzaly dovolenou a zajímavé postavy se vypařily jako pára nad hrncem. Akčních scén si čtenář moc neužije, protože autorka spíše sází na zlo pomalu pronikající do srdcí postav.

Co už jsem opravdu neskousla? Rachel Hartman je velkou milovnicí hudby. Není se co divit, že svojí lásku chtěla zakomponovat i do příběhu. Jen to však nevyznělo tak, jak to autorka původně zamýšlela. Jako naprostý amatér co se týče hudebních nástrojů, not a skládání hudby samotné jsem si v ději občas pořádně zaplavala. Nevěděla jsem, jak který nástroj vypadá, nebo co který odborný výraz znamená.

Přesto bych tuhle knihu jen tak nepodceňovala. V tématu je velký potenciál stát se další úspěšnou sérií o dracích. Serafína nás navštíví prostřednictvím knih i v dalším pokračování a tak jsem opravdu zvědavá, jak se s tím autorka popasuje.

Serafínu a její dračí šupiny si vzalo pod ochranná dračí křídla nakladatelství Fragment.