Kniha Děti nikoho popisuje krutý život afrických sirotků

Máte rádi slunnou a rozpálenou Afriku a není vám lhostejný život tamních obyvatel? Především pak dětí? Pak vás jistě zaujme knížka Děti nikoho od autorky Hany Hindrákové, která inspiraci čerpala z opakovaných pobytů v Keni, kde se podílela na realizaci projektů rozvojové spolupráce.

Děti nikoho jsou autorskou prvotinou, která vyšla již v roce 2012. Rázem se však kniha zařadila mezi nejprodávanější tituly nakladatelství Alpress a byla nominována Databází knih do úzkého výběru na knihu roku 2012.

Autorka čerpala z reálných zkušeností získaných v Keni

Knížka vypráví hluboce lidský příběh, ve kterém děti David, John a Susanne osiří. Jejich péče se ujme krutý strýc, od kterého chlapci po čase utečou. Začínají žít tvrdý život na ulici a stanou se členy dětského gangu. To však není samo sebou. V gangu platí tvrdé zákony, násilí a užívaní drog je na denním pořádku. Mezitím malá Susanne musí snášet krutá příkoří svého strýce.

Autorka Hana Hindráková, kniha Děti nikoho

Autorka Hana Hindráková vypráví příběh inspirovaný skutečnými reáliemi života sirotků v Africe. Zkušenosti získala právě během humanitárních pobytů v Keni, kde působila se svou vlastní neziskovou organizací Fair. „V začátku jsem cítila úplné zoufalství, když jsem chodila po tamních ulicích, viděla jsem tu chudobu a spoustu obyvatel, takže mi ta naše pomoc přišla jako kapka v moři,“ říká autora Hana Hindráková.

Příběh krutého života afrických sirotků

I přes svůj smutný charakter a krutý život afrických dětí je knížka excelentně zpracovaná. Autorce se podařilo vystihnout a hlavně světu předat popis opuštěných dětí, které jsou podrobovány násilí, užíváním drog a na své živobytí si mnohdy vydělávají prostitucí.

Velkou roli v životech sirotků zaujímají dětské gangy, které jim poskytují částečné útočiště. Přijetí pod ochranná křídla gangu je však vykoupeno tvrdými podmínkami, které zahrnují krádeže, násilí a bohužel také kruté znásilňování. Jednou z nejtragičtějších scén celé knihy je znásilnění desetileté dívky pěti chlapci. Kniha ilustruje život, který si v našich podmínkách ani neumíme či snad nechceme představit.

Přes svůj surový charakter je knížka velmi čtivá a nenutí čtenáře knihu zavřít. Právě naopak čtenář je vtažen do děje s takovou vervou, že každou stránkou očekává další vývoj osudů Davida, Johna a Susanne.

Nová knížka s africkou tématikou vyjde v září

Závěrem patří velký obdiv autorce Haně Hindrákové, která kruté osudu dětí viděla na vlastí oči a mistrně je převedla do literního díla v surové podobě tak, aby věrně ilustrovala nelehký život opuštěných afrických dětí, kterým se životem na ulici uzavírá jakákoliv možnost na vzdělání. Děti tak přímo doslova bojují o každý den svého života.

Hana Hindráková se africké tématice věnuje i v dalších dílech, kterými jsou knihy Karibu Keňa, Dobrovolnice a Očarovaná. Na letošní září autorka chystá novinku s názvem Smrtící byznys, ve které se bude zabývat obchodem s falešnými léky na malárii.

 

Latest Posts

Nenech si ujít