Beth Pattillová a její „austenovská mánie“

Spisovatelka Beth Pattillová dokázala svůj obdiv ke slavné spisovatelce přenést na papír a výsledek je opravdu luxusní. Nechte se zavést do staré Anglie, kde o „nešťastné náhody“ nebude nouze.

Americká spisovatelka Beth Pattillová je u nás známá díky knihám Jak mi Jane Austen zničila život a Jak mi pak Darcy zlomil srdce. Její „austenovská mánie“ začala během studií v Londýně, kdy doslova podlehla kouzlu starobylé Anglie. Po dobu 20 let se Beth pravidelně do Británie vracela, vstřebávala atmosféru, poznávala místní kulturu a detailně studovala svojí oblíbenkyni Jane Austen. Nyní žije se manželem a 2 dětmi ve státě Tennessee. Sama říká, že do svých knih nejraději dosazuje ženské hrdinky se silnou osobností.

Jako první vyšla v roce 2009 kniha Jak mi Jane Austen zničila život. Hlavní hrdinka, Emma Grantová, se vždy nechávala inspirovat svojí oblíbenou spisovatelkou Jane Austen. Snažila se podle ní vybrat manžela, podle ní se chovat i žít svůj život. Iluze dokonalého života skončila ve chvíli, kdy se ocitla v roli podváděné manželky a podvodnice. Najednou byla bez peněz, bez domova, manžela i přátel. Místo klidu a odpočinku, který hledá u kamarádky v Londýně, narazí na starou ženu, jež údajně vlastní ztracené dopisy Jane Austen. Díky úkolům, které musí Emma plnit, aby si dopisy „zasloužila“ se dozvídá zajímavé útržky ze života jedné z nejslavnějších spisovatelek všech dob. Kdo byl záhadný Jack Smith? Proč se v jejím životě objevilo „černé místo“ (dva roky života Jane, o kterých nic nevíme) a z jakých důvodů odmítala sňatek? Emmě se do pátrání plete dlouholetý přítel Adam i šarmantní cizinec Barry. Jeden z nich touží po Emmě, ten druhý po dopisech a jejich zveřejnění.

V pořadí druhá kniha Jak mi pan Darcy zlomil srdce se točí okolo třicátnice Claire. Nevýrazná „šedá myš“, jež žije spíš život druhých než ten svůj se vydává místo své sestry do města Oxford, kde se koná seminář o Jane Austen. Claire nikdy nebyla přívrženkyní Jane a pan Darcyho považuje za nesnesitelného a namyšleného zbohatlíka. Při procházce městem Claire „náhodou“ potká starou ženu prodávající ručně malované pohlednice a „náhodou“ vyjde najevo, že žena vlastní dávno ztracený rukopis Prvních dojmů (úplně první pokus o román Pýcha a předsudek). Claire začne pomalu zjišťovat, že i Elizabeth Bennetová, hrdinka románu Pýcha a předsudek, měla na výběr mezi dvěma muži. Už tak složitou situaci zamíchá James – novodobý pan Darcy, jehož kouzlu začne i taková „neromantička“ jako Claire podléhat.

Beth Pattillová napsala oddychové příběhy se spoustou humoru a nešťastných náhod. Nesnažila se Jane Austen napodobovat, ale jen se inspirovat její dobou i životem. Pochvalu si autorka zaslouží i za detailní popis míst i budou, které Jane za svého života navštívila, a které dodnes slouží jako památka jejího nezměrného talentu.

Latest Posts

Nenech si ujít