Olga Tokarczuková: Okamžik medvěda

V nakladatelství Host vyšla v letošním roce kniha polské autorky Olgy Tokarczukové s názvem Okamžik medvěda, ve které ukázala svou inteligenci a literární talent. Kniha je rozdělena do třech částí s názvy Heterotopie, Cestovní soubory a Pstruh na mandlích. 

Chytrá a nadaná žena

Olga Tokarczuková se narodila v roce 1962 v Polsku a je to jedna z nejlépe kritiky hodnocených současných autorů. Na Varšavské univerzitě vystudovala psychologii, ale láska k literatuře zvítězila nad povoláním psychoterapeutky a zřídila si soukromé nakladatelství Ruta. Angažuje se též do politiky, což se velmi promítá v jejích dílech. Je členkou polské strany zelených Zieloni 2004. V Polsku se stala jednou z nejznámějších a nejuznávanějších současných autorek.

Neuvěřitelná propracovanost

První část knihy je zasvěcena Heterotopii, zemi, kterou si Olga vytvořila ve své mysli. Co mě na ní nejvíc fascinuje, je detailní propracovanost. Nejen, že barvitě popsala zemi a obyvatele, ale taktéž se můžeme podrobně dočíst o všech bodech ústavy. Ukazuje nám zde své všeobecné znalosti a je až neuvěřitelné, co se jí dokáže v hlavě urodit. V druhé části vypráví bizardní příhody z cest s nutnou dávkou nadsázky. A konečně na posledních šedesáti čtyřech stránkách si můžeme přečíst její zážitky a fejetony.

Osobitý styl 

V celé knize autorka čerpá z mnoha zdrojů a v jejím stylu psaní se zrcadlí inteligence a všeobecný rozhled. Některé metafory jsou až k neuvěření a přečtení musí být pro každého velkým obohacením. Nejsou to totiž jen bezduchá slova poskládaná do vět, ale autorka si s nimi hraje a každému dává ještě větší rozměr. Přes to bych knihu doporučila spíše vyzrálejším čtenářům a řekla bych, že ne každý jí přijde na chuť. Upřímně to není jedna z těch, které si člověk vezme na odreagování a u které by měl večer usínat.

Latest Posts

Nenech si ujít