Návrat pana Poirota

Londýn 1929. Doba výstředností a kabaretů, jazzové hudby a foxtrotu. Doba zapeklitých vražd. Luxusním londýnským hotelem otřese trojnásobná vražda. Všude samé falešné stopy a zavádějící důkazy. Co by to bylo za detektivku, kdyby koberec nebyl potřísněný krví a služebná neskrývala tajemství? Kdo to vyřeší? Hercules Poirot je vám k službám.

Píše se rok 1975 a na pultech knihkupectví se objevuje poslední příběh královny detektivek Agathy Christie – Opona: Poirotův poslední případ. A přichází také šok. Nejznámější detektiv s autentickým knírkem umírá. Rok na to odchází do literárního nebe i sama autorka. Ticho po pěšině přetrvává celých 39 let. Objevuje se nezměrný počet knih na téma Agathy Christie, žádná ale nedosahuje kvalit britské spisovatelky. Po rychlém vzestupu dochází k rychlému pádu do hlubin zapomnění a pan Poirot v nikom nenachází konkurenci.

„Já jen říkám, že ji nemusím,“ šeptala servírka se střapatými vlasy. Její šepot byl natolik hlasitý, že jej v tu chvíli jediný zákazník kavárny Pleasant’s bez obtíží slyšel…“

Nic netrvá věčně, téměř po 40 letech se potomci fenomenální spisovatelky usmysleli belgickému detektivovi vdechnout opět život a navrátit ho zpět na stránky knih. Volba padla na bestselerovou spisovatelku Sophie Hannah, autorku vysoce oceňovaných psychothrillerů. Na jaře tohoto roku byl zveřejněn název i anotace a 9. září 2014 všichni zarytí Poirotovci bouchli šampus. Vraždy s monogramem byly přeloženy do 28 jazyků a vyšli v 50 zemích světa. A s kritikou se roztrhl pytel.

Návrat pana Poirota

Co na to čtenáři? Řekněme na rovinu, že styl A. Christie prostě nejde napodobit. Dokazuje to i těch 40 let, kdy žádný spisovatel jejího literárního hrdinu netrumfnul. Ostře je kritizován roztahaný děj i rozbředlé a mnohdy nudné Poirotovy úvahy, ve kterých se jednoduše ztratí každý čtenář. Svůj názor sdělila i předsedkyně Společnosti Agathy Christie. Podle ní Sophie Hannah až moc popisuje vše do detailů, často se opakuje a ani přemíra přirovnání tady není k užitku.

Společnost Agathy Christie vznikla už v roce 1997 jako pobočka bristké Agatha Christie Society, v jejímž čele stála například autorčina dcera nebo herec David Suchet (nejznámější filmový představitel H. Poirota). Jistou dobu to byla jediná společnost na světě, která se zabývala životem Agathy Christie. Mezi jejich aktivity patří šíření autorčiných děl v médiích a umožňuje komunikaci mezi příznivci. Každoročně pořádá Setkání členů a jejich internetové stránky (www.agatha.cz) jsou pravidelně doplňovány o informace ze života Agathy Christie. Co je na tom nejlepší? Členem může být každý obdivovatel této královny detektivek.

Můj názor? Neberte to jako pokračování detektivek A. Christie. Vyvarujete se tak zklamání, že comeback se prostě neuskutečnil. Čekání bylo dlouhé, nadšení převeliké a čtení … nudné. Je to jen další detektivka, jistou hodnotu má, ale takových na světě je. O dalším pokračování se zatím nemluví, tak uvidíme, jak se situace v následujících měsících vyvrbí.

Latest Posts

Nenech si ujít