Jak zvládnout přechod ročních období a přivolat jaro ve 4 krocích

Vlezlé a chladné počasí, přetrvávající zimní únava a jarní sluníčko je pořád v nedohlednu.  Našemu tělu chybí vitamíny, pohyb a čerstvý vzduch – a na naší psychice je to znát.

Jak bojovat proti únavě a „blbé náladě“ na přelomu zimy a jara?  Přečtěte si tipy, které vás překvapí – a hlavně vrátí zpátky na nohy.

Světlo

Ogilvy&Mather Morava
Ogilvy&Mather Morava

Serotonin hraje vůbec v celém tomto nepříjemném období důležitou roli. Pocity vyčerpání až smutku pramení z nedostatku tohoto hormonu. Naše tělo jej získává ze slunečních paprsků – a po dlouhé zimě, ve které tma převládá nad světlem, jej potřebujeme doplnit. Vyhledávejte každou příležitost strávit čas venku alespoň na probouzejícím se světle. Plná sluneční záře a jarní teplo je ale ještě daleko před námi. Do té doby, než budeme moci trávit více času venku, bude třeba doplnit serotonin alternativním způsobem. Hormony na bázi serotoninu produkuje tělo například při pohybu. Zkuste tedy do týdenního plánu zařadit více pohybu nebo sportu. Ale zátěž přidávejte postupně, výšlap do hor by vás po probuzení ze zimního spánku mohl vyčerpat.

Čokoláda

Ogilvy&Mather Morava
Ogilvy&Mather Morava

Pochoutka plná antioxidantů a hořčíku. Proti únavě a stresu působí nejlépe hořká vysokoprocentní čokoláda, výborný poměr cena/výkon má například 70% tenká čokoláda Carla. Doplňování hořčíku je v tomto období obzvláště důležité. Jeho nedostatek má za důsledek bolesti hlavy, nespavost a nervozitu. Přestože vysokou koncentraci hořčíku naleznete ve vícero potravinách, čokoláda zůstává pro většinu nejoblíbenějším rychlým zásobníkem. Její konzumace navíc stimuluje tvorbu hormonů serotoninu a dopaminu v mozku, které zmírňuji agresivitu a sklony k depresi.

Něco zeleného

Ogilvy&Mather Morava
Ogilvy&Mather Morava

Je to už skoro klišé, ale je to pravda. K dobré náladě a energii vám nejrychleji dopomůže zdravá strava. Čerstvá zelenina, saláty nebo špenát – obsahují chlorofyl, jehož součástí je hořčík. Nejenže doplňujeme nedostatek hořčíku, ale chlorofyl navíc působí i na posílení imunity a ničí bakterie a viry. Podle čínské medicíny je jaro čas, kdy máme jíst především mladou zeleninu, která roste nad zemí (tedy ne tolik té kořenové). Dáváme tak najevo soulad s obdobím jara – které je obdobím větru, aktivity a času vstát na nohy. Je to také vhodný čas, pokud se odhodláváte shodit nějaká kila navíc. Procesy probíhající v přírodě vás budou motivovat více se pohybovat a naopak méně jíst.

Aromaterapie

Ogilvy&Mather Morava
Ogilvy&Mather Morava

Další skvělou cestou k duševní i tělesné očistě je aromaterapie. Proti stresu pomáhá vůně citrusů, neroli, jasmínu či máty. Ať už si zapálíte vonnou svíčku nebo tyčinku či použijete aromalampu, vůně esenciálních olejů by vás měla zklidnit, a pokud ne přímo naložit do zenu, tak alespoň velice blízko k němu. A do vůně olejů se můžete naložit i do vany.  Nezůstávejte v ní ale příliš dlouho a co nejdříve vyběhněte na procházku. Stačí deset minut cvičení či jiného aktivního pohybu a už můžete očekávat záplavu endorfinů. Pomalými krůčky tak jaru jistě vyjdete vstříc.

 Autor: Petra Fujdlová

Latest Posts

Nenech si ujít