3 senzační tipy, jak zabavit děti i bez obrazovek

Pokud vaše ratolesti tráví spoustu času před obrazovkami, nehledejte v tom nic mimořádného. Z rozsáhlého výzkumu EU Kids Online 2020 vyšlo najevo, že v posledních deseti letech vzrostl čas, který děti tráví na internetu, dvojnásobně. Zapojilo se do něj 25 tisíc dětí ve věku 9-16 let a v jednotlivých státech byly výsledky téměř stejné.

Z průzkumu mapujícího chování dětí v 19 zemích EU, vyplynulo, že v České republice stoupla doba, kterou děti tráví online z necelých dvou hodin na téměř tři hodiny. Pro srovnání: z jedné hodiny denně, kterou byly před deseti lety na internetu malí uživatelé ve Španělsku, jsou nyní hodiny tři. V Norsku odborníci zaznamenali zvýšení ze dvou hodin na tři a půl hodiny.

Podle odborníků sice výsledky odhalily, že negativní příznaky spojené s nadměrným užíváním internetu v Česku vykazuje pouze 0,5 % dětí, i tak je ale žádoucí sledovat, co dítě ve virtuálním světě dělá a čas v něm strávený výrazně regulovat. Ale jak děti přesvědčit, aby se věnovaly jiným aktivitám? Musíte jim nabídnout něco, co je zaujme!

1. Nechte je, ať si malují

Malování u dětí rozvíjí motoriku, představivost a soustředění. A nabízí spoustu dalších pozitiv – mimo jiné uklidňuje. Pořiďte jim plátno, akrylové barvy a sadu štětců – a nechte je tvořit. Budou si připadat jako skuteční umělci a na smartphone si ani nevzpomenou. Až je máchání štětcem přestane bavit, nabídněte jim modelování. Lepší než klasická plastelína je moderní fimo hmota.

Foto: Kreativnisvet.cz

2. Dejte jim důležitý úkol

Děti rády dělají „dospělácké“ činnosti. Využijte toho a najděte pro ně úkol, který budou považovat za skutečně důležitý. Může se jednat o úklid listí na zahradě, přípravu jednoduché večeře nebo jinou činnost úměrnou věku.

3. Uspořádejte hledání pokladu

Ukryjte někde v domě či na zahradě nějakou drobnost – třeba pár mincí nebo malý dárek – a dejte dětem malou nápovědu. Nebojte se jim pátrání po „pokladu“ mírně zkomplikovat (například tím, že ho schováte na méně viditelném místě), posílíte tím jejich vytrvalost.

Jak vidíte, vymyslet zábavu, která dětem nahradí displeje mobilů a tabletů, není tak složité. Určitě sami přijdete na další zábavné aktivity!

Latest Posts

Nenech si ujít