Jak pomoci planetě Zemi?

Denně slyšíme o tom, jak je naše planeta v ohrožení kvůli skleníkovým plynům, velkému množství odpadu, kácení lesů a nesprávným chováním nás lidí. Ono se člověku nechce třídit odpad a přemýšlet, jestli to má smysl. Tak dělá to co dělají jiní. Nic. Přichystala jsem pro vás tento článek, ve kterém vás čeká anketa a pár rad a tipů, jak ušetřit naši matičku Zemi.

Anketa: Jak Vaše rodina a Vy sami, podle Vašeho názoru, šetříte životní prostředí? A má to smysl, zajímat se o tuto problematiku?

  • Pavel (10) – „Tatínek s maminkou hází plastové lahve do žlutých kontejnerů. My ve škole máme barevné koše a učíme se, jak třídit… Mě to baví,  takže to asi budu dělat dál.“
  • Martina (5) – „Když mi maminka koupí jogurt, tak má dva obaly, jeden bílej (myšleno plast) a druhej papírovej. pak to rozloží a hodí do dvou různých košů, co máme doma.“
  • Anna (17) – „My máme doma všude úsporné žárovky. V domácnosti nás je pět, z toho tři dospělí, a máme jen jedno auto. To si myslím, že je taky ulehčení pro životní prostředí, ale že bychom třídili odpad, to se říct nedá… Smysl by to mělo, ale stejně zůstane kupa lidí, co to dělat nebudou.“
  • Daniel (16) – „I když máme vlastní studnu, mamka nemá ráda, když plýtváme vodou, takže se snažíme spotřebovat jen tolik, kolik opravdu potřebujeme. Pořád mluví o životním prostředí, takže třídíme úplně všechno, ale kdyby bylo po tátovi, tak bychom netřídili vůbec… Jestli to má smysl? Myslím že jo, ale já jsem na to moc línej, nebýt mamky, tak to nedělám.“
  • Jan (58) – „Já netřídím odpad, ale nejezdím autem… Tímhle se nějak nezabývám a ani na starý kolena nehodlám.“

To byla pro zajímavost anketka z mého okolí, názor si na myšlení a způsoby dnešních lidí udělejte sami. A zde jsou slibované tipy, jak můžeme ušetřit životní prostředí:

  1. Vyměňte obyčejné žárovky za úsporné – svítí stejně, vydrží déle a ušetří spoustu proudu!

  2. Místo balené vody -> voda z kohoutku – voda z kohoutku (po odstátí) je mnohdy lepší než balená. Při „výrobě“ balené vody se spotřebuje velké množství energie a platí – čím méně kupování balené vody = tím se bude méně vyrábět = ušetřená energie!

  3. Větrat krátce – při větrání ventilačkama utíká zbytečně teplo z domu ven. Je lepší otevřít okna dokořán a dvě minutky ten průvan přežít. Opět se tím ušetří energie.

  4. Kontrola motorů u automobilů – asi nikdo nesešrotuje auto, aby chodil pěšky a tím ulehčil matičce Zemi, ale dá se seřídit motor, a tím eliminovat většinu škodlivin (emisí) do ovzduší.

  5. Sprchování místo koupání – ohřev teplé vody vyžaduje hodně energie, a když se sprchuješ, nespotřebuješ jí tolik.

  6. Drahá kvalita – drahé šampony a sprchové gely mají něco do sebe. Krásně voní ale zároveň jsou upraveny tak, aby byli i navzdory svému chemickému vzniku co nejšetrnější k přírodě.

  7. Vždy zhasínat světlo – když nikdo není dlouho v nějaké místnosti, je dobré zhasnout. Není třeba tolik energie a tím lepší to bude pro naši planetu.

  8. Recyklovaný papír – je lepší kupovat sešity, zápisníky, bloky z recyklovaného papíru. Budou se méně kácet lesy = plíce planety.

Jestli mají na této planetě žít naše děti a potom děti našich dětí, měli bychom se snažit, aby jim něco z té krásné přírody něco zbylo. Já nevím jak vy, ale jsem motivovaná 🙂

Latest Posts

Nenech si ujít