Fenomén jménem Tolkien finišuje

Autor: Aneta W.

V prosinci tohoto roku nás režisér Peter Jackson naposledy zavede do Středozemě, fenoménu britského spisovatele J. R. R. Tolkiena, jež trvá už neuvěřitelných 77 let.

John Ronald Reuel Tolkien, spisovatel, filolog, univerzitní profesor a dobrý přítel C. S. Lewise odstartoval v 30. letech 20. století fenomén, který přetrvává dodnes. Za svého života napsal neuvěřitelné množství knih a vytvořil 15 umělých jazyků (quinijštinu a sindarštinu záměrně stvořil pro Středozem a její obyvatele). Do podvědomí čtenářů se však dostal knihou Hobit, která spatřila světlo světa v roce 1937, a navazující trilogií Pán prstenů, jež byla vydávána v letech 1954-1955. Trilogie rázem získala ocenění „Kniha století“ a došlo k několika zfilmováním. V amerických i britských rozhlasových stanicích bylo pravidelně vysíláno čtení z Tolkienových knih. V roce 1977 vznikl kreslený film Hobit a televizní stanice BBC o čtyři roky později odvysílala šestadvacetitýdenní seriál na téma Pána prstenů (role Froda Pytlíka se ujal herec Ian Holm, jenž si v Jacksonově zpracování zahrál starého Bilba Pytlíka).

Neuvěřitelných 13 let uteklo od doby, kdy nám poprvé novozélandský režisér Peter Jackson představil svojí verzi Tolkienova světa. Příběh Froda Pytlíka putujícího napříč Středozemí se skupinkou přátel a zlem v podobě zlatého prstenu, se stal přes noc trhákem a první díl celé trilogie se stal 19. nejlepším filmem všech dob. Howard Shore, jenž složil hudbu k filmu získal dokonce za svůj počin Oscara. Během dvou let se dočkaly zpracování i dva zbývající díly – Dvě věže a Návrat krále.

Na téma filmů vznikaly stolní i počítačové hry, upomínkové předměty, figurky, repliky zbraní i šperků. Proto se společnost Warner Bros rozhodla dál rozšířit Tolkienův odkaz v podobě filmového zpracování Hobita. Aby se na Hobitovi inkasovalo co nejvíce rozhodlo se, že se kniha čítající 250 stran se rozdělí na 3 části. Na to se ozvala velká vlna nesouhlasu. V prosinci roku 2012 se dostal do kin první díl – Neočekávaná cesta. Chvála pěla ze všech stran – 3D efekty byly neuvěřitelné a výkon herců ještě lepší. Celkově však první díl vydělal „jen“ 702 milionů dolarů, tak se spěchalo s dílem druhým. Na chlup přesně o rok později vešla do kin Šmakova dračí poušť. Film byl natočen opět precizně a s láskou, pomineme-li velké nepřesnosti s knihou. Za mě však musím říct, že téměř po 3 hodinách jsem byla doslova „přehlcena“ efekty i dějem samotným.

V prosinci tohoto roku nás čeká poslední část – Tam a zase zpátky. Kdo četl Hobita tak ví, že láskyplné rozloučení to sice nebude. Dočkáme se velkolepé bitvy a i smrt oblíbených postav, stejně mě však bude mrzet, že to vše končí. Tolkien provázel miliony dětí po celém světě jejich dětstvím a nenásilným způsobem nám všem posunul hranice fantazie.

Latest Posts

Nenech si ujít