Čokoláda – v hlavní filmové roli

Již od počátku historie kinematografie bylo evidentní, že filmy mají moc působit na naše smysly. Nabízí se samozřejmě zrak, bez kterého bychom z filmového média mnoho neměli. Bez sluchu bychom pravděpodobně nepochopili děj filmů založených na dialozích. Ale co taková chuť? Dokážete si vybavit film, u kterého se vám z pohyblivých obrázků sbíhaly sliny?

Existují lidé, kteří jsou schopní na požádání vyjmenovat desítku filmů, ve kterých hrál herec, jehož tvář je vám tak trochu povědomá. Další si zase v hlavě udržují sbírku oblíbených aut, ve kterých filmoví hrdinové brázdili silnice. Někdo zas dokáže hodiny rozprávět o historických nepřesnostech hollywoodských velkofilmů. A pak jsou tu tací, kterým v hlavě víc než děj utkví to, čím se postavy krmí. Následujících pět filmů možná není výlučně o jídle, spojuje je ale pochutina, která na velkém plátně nenechá diváky chladnými. Pohodlně se usaďte, na scénu totiž přichází čokoláda.

Forrest Gump – čokoláda moudrá

Zdroj: Ogilvy&Mather Morava
Zdroj: Ogilvy&Mather Morava

Jen málokdo si u tohoto oscarového snímku o moudrém prosťáčkovi nevybaví přirovnání života k čokoládové bonboniéře, které hlavní hrdina cituje od své maminky. „Život je jako bonboniéra. Nikdy nevíš, co ochutnáš.“ Už stačí jen doplnit, že ji nesmíte nechat zavřenou!

Matylda – čokoláda odvážná

Příběh o geniální holčičce, co se narodila do špatné rodiny, je kouzelným a vtipným snímkem o přátelství a velké odvaze. Odhodlání bojovat za své přátele je ale překvapivě motivována právě čokoládou! Odvážná Matilda se rozhodne vydat na nebezpečnou misi do domu nenáviděné ředitelky Trunchbullové, aby se zmocnila ničeho menšího než krabičky čokoládových bonbónů, které dostala od svého tatínka slečna Krásná, Matyldina dobrá přítelkyně a budoucí adoptivní maminka.

Pod toskánským sluncem – čokoláda padouchem

Zdroj: Ogilvy&Mather Morava
Zdroj: Ogilvy&Mather Morava

Viděli jste tento romantický film o rozvedené spisovatelce, která si sbalí kufry, aby ze Spojených států odjela do prosluněného Toskánska, ale nevybavíte si žádnou scénu s čokoládou? V Itálii se ostatně všichni ládují těstovinami, tak proč čokoláda? Ale najdete ji tam! Pod toskánským sluncem je totiž jedna z kinematografických výjimek, kde je čokoláda za padoucha. Je symptomem sebelítosti a ukájení se ve vlastním smutku. Místo aby dodávala radost, zadupává hlavní hrdinku ještě hlouběji do jejích chmur. Někdy je prostě potřeba vyměnit čokoládu za mísu těstovin a kopeček pravé italské zmrzliny.

Harry Potter – čokoláda lékem

Naopak v kouzelnickém světě má čokoláda výhradně pozitivní účinky. Nejen, že může být velmi zábavné honit se za čokoládovými žabkami, které jsou kapánek pohyblivější, než laskominy obyčejných smrtelníků, ale i autorka knih o čarodějském učni J. K. Rowlingová přisuzuje čokoládě léčivé účinky, přijde-li řeč na chvíle bez špetky dobré nálady. I čtenáři knihy a divákovi filmu se udělalo hned lépe, když si hlavní hrdina dopřál čtvereček čokolády po střetu s monstrem zvaným mozkomor, který se živí lidským štěstím. Ať už jste kouzelník nebo mudla, čokoláda je univerzálním zdrojem štěstí. Pokud jste navíc vždy chtěli ochutnat Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak, máte možnost sáhnout po netradičních příchutích třeba chmele nebo konopného semínka v podobě Chmelinek nebo Konopek, čokoládových specialit od Carly.

Čokoláda – čokoláda spásná

Zdroj: Ogilvy&Mather Morava
Zdroj: Ogilvy&Mather Morava

Neuvést tento magický film s Juliette Binoche a Johnym Deppem v hlavních rolích by byl stejný hřích, jako si nedopřát po přečtení tohoto článku kousek čokolády! Vedle romantické linky, která představuje čokoládu jako afrodiziakum a mocný nástroj pro obnovení skomírající lásky, má ale sladká pochoutka i další rozmanité schopnosti. Nemá totiž blahodárný vliv pouze na životy jednotlivců a párů, dokáže totiž probudit celé město ze zaběhnuté nudy a zpátečnictví a vlít místním obyvatelům zase krev do žil.

Latest Posts

Nenech si ujít