6 tipů pro neobvyklou koupel

Rozhodla jsem se napsat něco více originálnějšího, než je návod na mytí vlasů, a tak jsem si pro vás připravila celkem šest tipů na neobvyklou a zároveň tělu prospěšnou koupel. Víte, že lázeň ze šalvěje skvěle působí na hojí ran a při menstruačních bolestech? A že mléčná lázeň hydratuje pokožku? To vše a mnohem více se dozvíte v článku!

Teplá koupel uvolňuje tělo a naši psychickou stránku a je velmi příjemná po náročném dni, proto bych asi doporučila spíše horkou koupel. Lázeň by neměla trvat déle než 45minut a ještě před ní se osprchujte ve sprše, aby jste se „nenaložili“ do vany plné své vlastní špíny a potu. Ale teď už vás nebudu napínat a přeskočím rovnou k samotným vhodným přísadám do lázně.

Mléčná lázeň – tento typ je asi nejvíce používaný hlavně proto, že potřebujeme jen 1/2l mléka a teplou vodu. Až napustíme vodu do vany (nejlépe tak po pas), vlijeme i mléko. Tato koupel pomáhá uvolňovat ztuhlé svaly, ale prospívá hlavně pokožce, která je po koupeli jemnější.

Mateřídouška – pro lázeň jsem použila asi třicet čerstvých listů mateřídoušky, pokud ale použijete sušenou mateřídoušku, doporučuji více listů. Koupel krásně voní, takže si po ní člověk připadá svěží, navíc, skvěle působí na psychiku člověka.

Heřmánek – na heřmánkovou lázeň používám hlavně lístky a „to žluté uprostřed“, ale pokud se vám je nechce otrhávat, můžete použít i celé květiny. Heřmánek působí jako skvělá desinfekce a navíc rychleji hojí rány.

Řebříček – přísada do této lázně se shání asi nejhůře ze všech zde vypsaných tipů, potřebujete totiž nať řebříčku. Ale na druhou stranu potlačuje záněty kůže, rozšířené póry a zbavuje vás odumřelé kůže.

Meduňka – stejně jako u mateřídoušky jsou použila asi třicet listů čerstvé meduňky, sušená se nedoporučuje. Celkově uklidňuje a je vhodná jako koupel před spaním, protože stejně jako meduňkový čaj, tak i koupel uspává.

Šalvěj lékařská – používám listy, ale bude jich stačit pouze kolem dvaceti, protože šalvěj má omamující účinky. Působí hojivě na pokožku a silný odvar z ní se používá po vytrhnutí zubů. Je také dokázáno, že působí i proti bolestech při menstruaci, ale to já sama zatím ověřené nemám.

Bez černý – používá se celý květ a stačí ho poměrně málo. Posiluje, regeneruje a hojí pokožku. Pro zajištěný účinek by se měl používat častěji, ale maximálně po dobu dvou měsíců, pak už by byl zdraví škodný.

Oves – další z těch méně používaných a hůře sehnatelných přísad. Správně by se mělo do koupele přidávat mnohem více věcí, aby se účinek posílil, ale aby byl lépe k sehnání a nemuseli jste na pole, doporučuji vzít papírový sáček, nasypat do něj 1/2kg ovesných vloček a nechat ve vaně „louhovat“. Zjemňuje a hojí pleť.

Máta peprná – doporučuje se používat společně s meduňkou, pak máte skvěle svěží vůni – i když někomu může vadit peprmintová vůně. Používají se výhradně jen listy. Má skvělé účinky na zacuchané vlasy a působí i jako dobrá desinfekce.

Latest Posts

Nenech si ujít