3 účinné obranné prostředky proti násilníkům

I když si to možná některé ženy, holky a děvčata mezi čtenářkami nepřipouštějí, existují jistá místa a situace, kam by nemělo chodit ani více mužů, natož samotná žena. Přesto na to spousta z nich ke své škodě hřeší a svoji sebeobranu (aktivní i pasivní) značně podceňuje („Však co, 20 let si mi tam nic nestalo!“). Díkybohu je ale dnes na trhu naštěstí na výběr z mnoha skutečně velmi kvalitních sebeobranných prostředků. Nejdříve se dnes podíváme na tzv. osobní alarmy, a jak vám mohou být nápomocny, pak na pepřové spreje, no a nakonec elektrické paralyzéry.

1. Osobní alarmy

V dnešní době všudypřítomného internetového připojení (a když už ne doma, tak aspoň v práci) je patrně každý zná, ale ať máme informace kompletní. Alarm má stejnou funkci, jako kterýkoliv jiný, jaký běžné používáte a znáte (kupříkladu takový alarm na autě), zde ovšem jde o tzv. „osobní alarm“. Ty nabývají různých forem (tvar samotné klíčenky, přívěsku na klíče, kreditní karty, …). Jak napovídá jejich jméno, v té vteřině, kdy je aktivujete stiskem, spustí se hluk o síle okolo 110 dB (práh nepříjemnosti a stresu je již kdekoliv nad 103 dB, start tryskového letadla mimochodem sahá až na 116 dB). Postará se tedy útočníkovi, co nic takového nečeká od drobné ženy, o překvapení a zvýší to jeho stres a šanci, že zpanikaří a uteče. Každopádně, dá vám to trochu času navíc pro promyšlení dalších kroků („Budu bojovat či utíkat?“). Jen pozor ať výhodu získanou právě osobním alarmem nespálíte na příliš dlouhém čekání, jak se situace vyvine…

Buďte si vědoma i toho, že stejně tak jako osobní alarm zajistí šok a stres útočníkovi, stejně tak jej spustí v organismu i vám (i když jej sice čekáte, tak od jisté hladiny hlukové je to normální tělesná reakce), protože vám samozřejmě po jeho aktivaci také bude zvonit v uších a budete pociťovat stres a šok pár dalších minut či dokonce desítek minut poté. Neexistuje zkrátka způsob, jak jej aktivovat s tím, abyste měla obě uši zacpané – vždy musíte aspoň jednou rukou stisknout tlačítko. Některý útočník, navíc může být tak sluchově „vymlácený“ z diskoték či zaměstnání, že mu to ani nepřijde. Nosit špunty v uších právě kvůli alarmu je jistě zajímavý nápad, ale zrovna v situaci, kdy vás nejčastěji někdo přepadne a jde o vteřiny, vám dobrý sluch bude zcela nezbytný (nějaká zapadlá špatně nasvícená noční ulička).

Osobní alarm je rozhodně příjemně malý a snadno přenosný pomocník ženské sebeobrany, ale přesto není spolehlivý vždy a nasaditelný ve sto procentech životních situací (právě uspané dítě v kočárku). V neposlední řadě se vyskytuje většina z útočníků i žen v blízkosti civilizace, kde se neustále ozývá nějaká forma hluku, alarmy z aut, takže pro lidi již dnes není alarm a rámus již tak ohromující a nezpůsobí sběh lidu jako dříve.  Osobní alarm je navíc i elektronické zařízení, což může být pro nošení a aktivaci v dešti problém (bylo by nutné nějaké to pouzdro).

2. Pepřové spreje

Jedna z nejvíce praktických věcí, jakou můžete u nás na svoji sebeobranu nosit. Pepřový sprej je sice označován jako pepřový, ale jeho názvem se nenechte zmást, protože jeho aktivní látky dnes bez výjimky netvoří pepř, ale OC (Oleoresin Capsicium), což je olejovitá látka běžně dostupná v chilli. A právě ta se musí dostat do očí a nosu druhé strany, abyste získala navrch (OC funguje na všechny savce, tím pádem se s pepřovým sprejem ubráníte jak psovi, tak i divočákovi či jakémukoliv náhodnému lidskému tvoru).

Naprosto úžasná je na pepřovém spreji jeho bezkontaktnost – dá se totiž doslova hravě použít klidně i na 2-3 metry a to velmi pohodlně (tj. stále ještě optimální vzdálenost, na kterou trefíte protivníka tam, kam míříte, totiž na jeho hlavu).

Navíc, můžete si vybrat i model s určitým specifickým tvarem trysky podle situací, kde se vyskytujete nejčastěji: jde o „Jet“ / „Tryska“, „Fog“ / „Sprej“ a „Gel“ / „Pěna“. Každý z nich má své výhody a nevýhody, ale není to nic složitého, suma sumárum jde hlavně o tohle: „Tryska“ má nejdelší mířený dosah, nejširší proud (nesrazí ho vítr tak snadno proto) a nejlépe s ní zamíříte na dálku, „Sprej“ zase nejrychleji zajistí dobrý účinek látky, protože je v nejmenších kapičkách, nejsnáze pronikne tam, kam má, funguje i na více cílů, ale je zase dost náchylný na boční vítr a nejspíše skončí trocha na vás. No a co se týče „Pěny“, tak ta má přednosti (zlatá střední cesta) i negativa (jen střední dosah) obou těchto základních typů (tj. „Sprej“ a „Tryska“ v jednom). Volte zde tedy zcela dle své chuti a uvážení.

Existují dnes dokonce i spreje nabízející další speciální funkce – tak třeba, součástí aktivní látky u nich je i chemikálie, jenž je vidět pouze pod ultrafialovou UV lampou. To se může jistě někdy ukázat jako velmi užitečné tehdy, když budete muset později útočníka identifikovat pro Policii.

Mimochodem, jestliže vás pepřový sprej potřísní, nepokoušejte se jej setřít rukou, jen ho tak vmasírujete hlouběji do kůže a tím pekelnější zážitky vám zajistí. Platí to i pro oko – vypláchnout nebo nemnout! Co nejdříve se umyjte mýdlem a oko propláchněte vodou. A provádějte oplachování očí i kůže tak dlouho, dokud pálí.

Šanci na co nejlepší efekt pepřového spreje pak zvýšíte tím, že jej použijete překvapivě. Aby ani náhodou protivník nestačil mrknout. Tak či onak, když vám pepřový sprej dá nějaký ten čas k dobru, rychle jej využijte k tomu, aby vás útočník nemohl dále pronásledovat – prokopněte mu třeba koleno, dokud je ještě ve stádiu překvapení a protírání si očí. Lze samozřejmě i utéct, jen zvažte, zda je to ve vaší situaci bezpečné, nastavit dotyčnému záda…

3. Elektrické paralyzéry

Elektrický paralyzér, zdroj: Top-ArmyShop.cz

Jde o elektrická zařízení (a jako taková nemají ráda vodu), jenž (po přiložení na tělo protivníka a poté ještě stisknutí tlačítka) zajistí druhé straně elektrický šok srovnatelný s běžným středním úderem rukou.

Nemusíte se bát jeho použití, jelikož jde o v České republice povolenou formu sebeobrany jednotlivce, jen je třeba ji použít v souladu se zákony na krajní nouzi a sebeobranu. Nejde o taser („tejzr“), takže se nemusíte obávat, že by se někdo vyvrátil jako po zásahu blesku, elektrický paralyzér se vám postará jen o běžné a tradiční „kopnutí“.

Jeho efekt maximalizujete a zvýšíte tím, když přiložíte elektrický paralyzér na nějaké nechráněné místo, kudy jde většina nervových zakončení a kde to logicky i bolí nejvíce – na hlavu a krk (doporučujeme zkusit na sobě či odvážných členech domácnosti, ať víte, co od něj můžete čekat).

Elektrický paralyzér je velmi účinná forma ochrany, jen pozor na to, že nejsilnější je první výboj, další je již slabší.

Nepodceňte psychickou stránku útoku ani na jedné ze stran!

Pokud se vám zdá ze sebejistého chování zloděje, že je protivník nemilosrdný a je zjevné, že vás šetřit nebude a neprojeví ani náznak milosrdenství a minimálně vás tak znásilní a pak ještě možná naporcuje nožem, ani vy v nejmenším toho tvora nešetřete! Když neprojeví slitování on, proč byste měla zrovna vy?

Pokud je zjevné, že je zloděj z útoku víc vystresovaný než vy, možná jej přemluvíte, že vlastně nic u sebe nemáte (doprovodit obrácením obou kapes).

Počítejte i s tím, že vám druhá strana bude velmi často nadávat. Velmi, VELMI hrubě – čekejte výhrůžky smrtí, jak si vás zjistí a najdou, jak si podají vaše děti, znásilní vás a poté zabijí, … Počítejte s touto jejich fází a ignorujte ji. Je to jen prázdné mlácení slámy – stejně tak, jak na sebe vrčí tygři před bojem, totéž dělají i lidi. Je to jen cesta, jak si pomoci v boji urážením a pohrdáním protivníka + druhou stranu navíc i psychicky podlomíte. Když budete mít v kapse pár těch skutečně nejdrsnějších námořnických urážek, jistě ho tím zaskočíte více, jak on vás…

Existují jisté neuvěřitelné situace, jenž se dají odehrát do ztracena tehdy, když nabídnete druhé straně přesně to, co nechce: když na vás někdo v parku v plášti vytasí svůj pohlavní orgán, tak většina žen je šokována a překvapena a s jekotem uteče. S tím iniciátor počítá a to jej naplňuje a uspokojuje, pročež jistě stojí za zvážení, chovat se při některých přepadeních zcela naopak, nežli se běžně děje – zrovna v tomto případě nabídnout exhibicionistovi, jestli nechce jít na pivo, popřípadě, ať si z toho nic nedělá, že dnes existují operace na prodloužení a bude z toho ve větším šoku jako vy a překvapeně odejde. Když po něm sama aktivně žensky vystartujete stylem „Znásilním tě ještě tady v parku!“ urychleně sám zmizí.

Pokuste se obecně aspoň trochu respektovat standardní a základní pravidla bezpečnosti – nechoďte zbytečně přes místa, kam si troufne jen málokdo a tím méně v noci. Též je nevhodné chodit v obuvi, v níž se vám bude špatně utíkat. A vašemu přežití v noci výrazně napomůže i to, když se občas zastavíte a zaposloucháte, jestli se někde něco neděje (hlouček opilců před podnikem). Nenoste rovněž po cestách kdekoliv venku sluchátka a neposlouchejte hudbu – neuslyšíte pak totiž kroky zezadu. A věc nejdůležitější – noste sebeobranný prostředek, co budete používat jako primární pro vlastní sebeobranu, rovnou v ruce v kapse – ne na spodku kabelky!

Jestliže jde vše skutečně velmi špatným směrem, pak rozhodně neuškodí mít VŽDY nějaké to eso v rukávu – tak třeba kámen či kus železa v nenápadné kabelce vám dodá pádnost středověkého palcátu a přesto se nijak nepodepíše na eleganci!

Autor: Top-ArmyShop.cz

Latest Posts

Nenech si ujít