Bohové a stvůry

Autor: Aneta W.

„Bůh stvořil člověka – Adama. Stvořil ho z prachu…“. Tss, tenhle ohraný příběh všichni známe. Ale co když všichni naši bohové pocházejí z vesmíru? Český spisovatel Jan Hartman si o tom udělal vlastní obrázek. A i když se nejedná o literaturu faktu (aspoň něco má s Biblí společného), tak příběh je sám o sobě působivý a natolik chytlavý, že se prostě musí přečíst na jeden zátah! Mysteriózní thriller Bohové a stvůry vydalo nakladatelství Fragment.

Vysokoškolská profesorka a odbornice na texty starověkých civilizací Emily se stane součástí čtyřčlenného týmu, který se snaží rozlousknout záhadu nalezené lebky nezvyklého tvaru (spíš připomíná mimozemšťana z podzemních laboratoří nevadské Oblasti 51) a sumerských hliněných destiček hustě popsaných klínovým písmem. Klíčem k rozluštění je staré božstvo Anunnaki, které kdysi dávno přiletělo z hlubin vesmíru na planetu Zemi a vytvořilo na ni život. Emily se setkává s těmi nejlepšími vědci z celé země. Rita je antropoložka ze Švýcarska, životem znuděná, s duší na jazyku, přesto vnáší do děje plno energie svými vtipnými hláškami. Na druhou stranu Waldo je takový ten typický Američan s mottem „sněz všechno, co se do tebe vejde“, ale také výborný počítačový expert. Spyros, čtvrtý člen týmu, archeolog, dobrodruh, bohém (typ chlapa, kterého my ženy v knihách prostě potřebujeme) a také exmanžel Emily. A tak se není co divit, že kniha je doslova přecpaná ironickými narážkami a sarkasmem sršícím mezi Emily a Spyrosem. Celý výzkum probíhá v podzemních laboratořích za přísných pravidel. Co se Emily dozví z hliněných destiček? Proč členové týmu záhadně mizí a z laboratoří se vytratí veškeré důkazy? Stojí za to vědět pravdu? A mohli by mezi námi přebývat zbytky z tohoto prastarého božstva?

Autor: Aneta W.
Autor: Aneta W.

Velký fanoušek Dana Browna, napadlo mě v první chvíli, když jsem se pustila do čtení. I Hartman si totiž stvořil svého Roberta Langdona. Chytrá paní učitelka, která je „shodou náhod“ zatažena do nebezpečí. Zápal pro historii, akčnost, dobrodružství, sympatické hlavní postavy, nejlepší vědci na světě, supertajné světové organizace skrývající velká tajemství, zabijáci v černých oblecích, nejmodernější technika. A kapka toho fantasy. Konspiračních teorii o stvoření člověka existuje nespočet. Adam a Eva, Darwinova teorie, UFO…a teď také Anunnaki. Je prý o nich zmínka v Bibli. Hold není čtenář jako čtenář. Někdo v tom vidí Ježíše, ten druhý zase celé božstvo, které bydlí na létajícím talíři a pohrává si s DNA. Hartman má oproti Brownovi jednu hodně velkou výhodu – jeho kniha zatím nevyvolala tak velkou nevoli u všech křesťanských fanat… tedy chci říct u všech křesťanů. Náš spisovatel netvrdí, že Bůh neexistuje, jen dokazuje to, že Bůh na nás shlíží z létajícího talíře a ne z nebe. To je přeci jasný, ne? Ve stylu „rozluštit šifru, zabít bestii a zachránit svět“.

Své mouchy to má, je to však první český autor, u kterého jsem rozvíjela svojí fantazii i po dočtení. Na druhou stranu děj přímo sprintuje dopředu, na pár stránkách jsem musela pochopit celé sumerské božstvo a vlastně podstatu příběhu. Žádné dlouhé popisy ani květnatá přirovnání. Jednoduše řečeno tady není čas přemýšlet nad nějakou pasáží dlouho, protože by mi utekl další milión klíčových situací. Kniha je až moc krátká na to, že téma je docela složité (vždyť vidíte ty Brownovy bichle a ještě si vždycky říkám, že to bylo docela krátké a některé situace zůstaly nevyřešeny).

Ale jinak supr čupr kniha! 🙂

Latest Posts

Nenech si ujít