Zdroj: sxc.hu
Zácpa dokáže pěkně znepříjemnit život. Pokud trvá i několik dní, dokáže člověka úplně paralyzovat. Důležité je vědět, že si od zácpy můžete poměrně snadno pomoci doma.
V tomto článku se dozvíte, jak zácpa vzniká a samozřejmě také to, jak proti ní můžete efektivně bojovat a tak si brzy ulevit.
Kdy se jedná o zácpu?
Pro zácpu existuje také lékařské označení obstipace. Zajímavé je, že zácpa je velice individuální záležitostí. Někdo je totiž zvyklý vykonávat potřebu i třikrát denně, jiný třeba jen několikrát do týdně. Pokud tedy dojde k odchylce od běžného režimu a k vyprazdňování nedochází, jedná se o zácpu.
Jak vzniká zácpa?
Zácpa může mít několik příčin, a proto je také vždy zácpa a její léčba spíše individuální záležitostí. Často je například zácpa způsobena nestabilní psychickou pohodou. Zácpu může způsobit například nadměrný stres. Příčinou často bývá i nedostatečný příjem tekutin nebo nadměrná konzumace nezdravých tekutin jako jsou sladké nápoje nebo i alkohol. Zácpa také může být způsobena nevyváženou a nepravidelnou stravou. Pokud máte zácpu, poznáte to spolehlivě, kromě toho, že nemáte nutkání jít na „velkou“ se také dostavuje nadýmání a bolest břicha.
Pomoc při odstranění zácpy může mít mnoho podob
První, co byste měli udělat, pokud zácpu máte je, pořádně se napít a dodržovat pravidelný pitný režim. Vsadit můžete na pití bylinných čajů, které podporují činnost střev. Velmi rychlou pomoc při zácpě představují projímadla. Ještě účinnější může být speciální glycerinový čípek. Při zácpě pomůže i konzumace mastných potravin nebo ovoce. Velmi dobře zabírají jablka. Dejte si ale pozor. Pokud se zácpa vrací, měl by o tom vědět váš lékař. Ten by měl provést vyšetření, která odhalí případně vyvrátí onemocnění trávicího traktu. Lékaře byste měli navštívit, když zácpa trvá déle něž tři dny.