RECENZE: Percy Jackson a jeho Moře nestvůr

Autor: Aneta W.

Genetický mix antického boha a obyčejné smrtelnice se opět vrací. Percy Jackson už s kradením blesků sekl a dokonce i školní rok proběhl v pořádku. Že je všechno OK? Ale houby, zase půjde o kejhák!

Notoricky známá antipolobožská knižní série k sobě láká tisíce čtenářů po celém světě. Prvotního Zloděje blesku nahradilo Moře nestvůr. Tvůrce nejznámějšího knižního hrdiny Percyho Jacksona, spisovatel Rick Riordan, kápl na téma, které se jednoduše líbí všem. Střet moderní a antické civilizace v nenásilné a humorné formě.

Percymu opět začínají prázdniny, podle většiny dětské populace neoblíbenější část školního roku. Divné. Od bláznivých událostí z minulého roku žije poklidný životem v neklidném New Yorku. Aby to byl pořádný krvák, tak se musí něco pokazit. Jak by taky ne! Tábor Polokrevných, kde se cvičí děti stejného genetického kódu jako Percy, leží v troskách, hlavní vedoucí označen za pachatele. Co dělat? Podle mě by měli do tábora poslat hygienu a zavřít to tam. Percy je ale jiného ražení. Dá dohromady záchrannou misi. Jeden člen nám z té původní trojky bude sice chybět, ale jak se říká ‚každý je nahraditelný‘. Kamarád ze školy? Okamžitě ho bereme. Co na tom, že je trošku cáklý? Do už tak napjaté story se přidá ještě srdcervoucí smutný osud dcery Dia a zase to bude jízda jak má být.

Byl dobrý důvod dvě tak rozdílné civilizace od sebe oddělit stovkami let. Přirovnání bychom mohli hledat například v tom, že knihovnice (zastoupení antické civilizace) by si nabrnkla baskytaristu rockové kapely hrající po místních pajzlech (příklad moderní civilizace). Co si budeme říkat – neklapalo by jim to spolu. Ale stejně k tomu došlo. Olymp s celým osazenstvem sídlícím na střeše Empire State Building si nejde se svým stádečkem věřících zrovna po chuti. A proto je tu Percy! Hrdina všech hrdinů, jež v rukávu ukrývá svá největší esa a zachraňuje tím planetu Zemi. Jo a je mu 13, kdybyste to nevěděli.

Moře nestvůr mělo navázat na vlnu úspěchu, kterou zvedl Zloděj blesku po celém světě. Ne že by to starší čtenáře nechytlo, hlavně když na filmovém plátně Percy vypadal jako 17ti letý slaďouš s americkým úsměvem, ale přeci jenom je to adresované mladším. Pak si knihu bez keců přečetl každý. Přesněji řečeno, druhý díl série měl být gradujícím pokračováním, lepším, promyšlenějším. Nestalo se tak. Přiživilo se na slávě svého staršího brášky. Neztratilo na kvalitě, ale ani nezískalo body navíc.

O Percyho a jeho anticko-moderní dobrodružství se postaralo nakladatelství Fragment.

Nepřekousnutelným faktem pro čtenáře od 15ti let a výše je velikost písmen. Do očí bíjící obrovská písmenka mě vrátily do let, kdy jsem držela v ruce slabikář a četla ‚máma má mísu, v míse je maso‘. Rozměr písmen ještě není tak alarmující jako to, že překladatel prostě neumí skloňovat jména antických bohů.  1. pád – Zeus, 2. pád – bez DIA!!! Pokud to chudák Zeus zjistí, tak vypálí celý Olymp. O učitelkách češtiny nemluvě. Doslova apokalypsa.

Když se filmové zpracování ale opravdu nepodaří

Degradace názvu ‚odpad‘ na ještě větší odpad. Blbost, blbost, blbost! Příspěvek do sekce: ‚Kdo ze Zeuse udělá největšího ocase‘ (záměrně jsem použila špatné skloňování, pardon, hodilo se mi to do rýmu). Tady už nepomohli ani modré oči Logana Lermana, představitele Percyho,  ani Annabeth, která po celou délku filmu udržovala vizáž jako na Oscarech. Pohádka pro batolata!

Návrat s další polobožskou sérií

Dvě úspěšné knižní série dostali tohoto amerického učitele do podvědomí mladší generace čtenářů. Percy je jednoduše cool, co si budeme vykládat. Ale proč zůstat jenom u něj? Rick Riordan před nedávnem oznámil na svém Twitteru, že píše trilogii, která ponese název Magnus Chase a bohové Asgardu. Antické božstvo je díky Percymu tak trošku ohrané, proto Riordan zamířil do jiné země. Norsko, ač pro nás téměř neznámé, má také své bohy. Rozhodně vám bude něco říkat Thor a jeho povedený bratr Locki.

Jak se bude jmenovat první díl, zatím autor neřekl, ale na pultech knihkupectví by se měl u našich amerických sousedů objevit v říjnu 2015.

Latest Posts

Nenech si ujít