Máte rádi současnou českou beletrii? Baví vás venkovská a realistická tématika? Nevíte, co číst? Už nehledejte.

Jiří Hájíček

Autor patří k realistickému proudu na poli české literatury. Zaměřuje se na psaní povídek a románů. Své příběhy a inspiraci sbírá v konkrétním prostředí a to hlavně na jihočeském venkově a malém městě. Je kmenovým autorem nakladatelství Host. Jeho prvotinou je sbírka povídek Snídaně na refýži. Důležitým dílem je román Rybí krev, za který v roce 2013 obdržel významnou literární cenu Magnesia litera.

Nakladatelství Host

Brněnské nakladatelství každým rokem přináší spoustu nově vydaných českých i zahraničních děl. Patří mezi české vydavatele se silnou tradicí na našem trhu. Kořeny jsou spojeny se stejnojmeným měsíčníkem. Ten pravidelně reflektuje a kultivuje českou literární scénu. Mnoho českých autorů publikuje výhradně v tomto nakladatelství.

Nakladatelství má i své kmenové autory, kteří vydávají svá díla výhradně pod ním. Zmiňovaný autor je jedním z nich.

Lovci a sběrači vltavínů

Kniha s názvem Zloději zelených koní není vůbec žádnou novinkou. Autor ji sepsal a vydal již v roce 2001. Nyní je čtenářům oživeno a připomenuto toto dílo, které vyšlo v nakladatelství Host s novým přebalem.

Příběh nás přivádí k hlavnímu hrdinovi Pavlovi, který je vášnivý sběratel vltavínů. S kamarádem Kačmarem propadnou nelegálnímu dobývání a hledání těchto skvostů. Pavla žene touha za nejlepšími kousky do vlastní sbírky, Kačmara naopak cesta za představou velkého bohatství z prodeje každého z nich. Pavlova dobrodružství ale ohrožují budoucnost a život po boku partnerky Karolíny.

„Klečel jsem a Kačmar mě držel za ramena, dávil jsem do trávy písek a kousíčky hlíny, neviděl jsem, víčka pevně sevřená, jako by mi někdo vyřízl oči. Když jsem mohl plynule dýchat, lehl jsem si na trávu, necítil jsem své tělo, měl jsem písek v uších, v nose, v puse a v očích.(…)“

Jiní autoři o knize

Ale napsal-li jsem, že „román“ je „zevně ukotven“ na vltavínech, pak asi proto, že ony samy o sobě nejsou důležité, protože Zloději zelených koní jsou především vypořádáním se – nebo pokusem o vypořádání – se zlomovým obdobím, které potkalo a poznamenalo jednoho každého z nás. Řadí se tak k nemálu prozaických prací kriticky zkoumajících a hodnotících období revoluce.
Jiří Staněk

Vášeň ničí Pavlovi vše, odchází ze školy, hroutí se mu vztah s Karolínou, odmítá nabízenou pomoc svého pedagoga.

Hájíček svým až stroze dokumentárním stylem podtrhuje beznadějnost Pavlova osudu. Bylo by nefér vyzradit vše o příběhu ukazujícím převážně jednoho člověka, který podlehl své vášni. Lze se jen těšit, až Hájíček nabídne další prózu, a vzhledem k tomu, že se chce vyjádřit o svých současnících, máme se nač těšit.
František Cinger

Filmové zpracování už brzy

Pokud máte rádi také filmová zpracování podle literárních předloh, potěší vás jistě i tohle. Na rok 2016 se plánuje film podle této knižní předlohy, který se natáčí už od léta. V hlavních rolích se představí například Pavel Liška nebo Jenovéfa Boková.

Přečtěte si krátkou ukázku:

Více informací o knize najdete například na stránkách nakladatelství Host, nebo na oficiálních stránkách autora.

Znáte českého autora? Případně od něj znáte i jiné knihy? Pochlubte se nám, co jste od něj už přečetli a zanechte nám komentář.

Komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..