Zdravá výživa je tak trochu alchymie. Co jíst, aby vaše tělo dobře fungovalo?

Základem dobře fungujícího organismu je zdravá strava. To znamená jak konzumaci co nejméně průmyslově zpracovávaných potravin, tak také pestrý jídelníček obsahující vyvážený poměr výživných látek. Kromě toho je potřeba dodržovat několik jednoduchých pravidel, abyste si mohli být jisti, že změnu vaše tělo zaznamená v co nejkratším čase. Jaká to jsou?

Zdravé stravování není jen o dostatku zeleniny

Je potřeba také vědět, jaké potraviny ze svého jídelníčku vyřadit. Asi nikoho nepřekvapí, když na prvním místě jmenujeme živočišné produkty, zejména ty tučné. Klasické máslo, sádlo anebo zpracované mléčné produkty s nadměrným obsahem tuků vašemu tělu příliš neprospějí. Nejenže se podílí na vysoké hladině cholesterolu, ale také podporují tloustnutí a v konečném důsledku vedou k obezitě. Snažte se vyvarovat také přílišné konzumaci jednoduchých cukrů v jakékoliv podobě. Může jít o sušenky, dorty, moučníky, čokoládu a podobně. Jestliže si nedokážete tyto pochutiny odepřít, volte raději ty obsahující alternativní suroviny, například špaldovou mouku, třtinový cukr, rostlinná mléka a podobně. V případě čokolády upřednostněte kvalitní hořkou.

Zdravý životní styl není jen o omezování

Stejně jako je potřeba některé potraviny ze svého jídelníčku eliminovat, jiné byste měli naopak přidat. Jde například o některé bylinky, které podpoří fungování vašeho organismu a jeho imunitu. A to je přesně to, co v období změny vašeho životního stylu nejvíce potřebujete. Rozhodně se nevyhýbejte echinacee, kustovnici či rakytníku. Všechny tyto bylinky je navíc doporučeno konzumovat v období zvýšeného výskytu chřipek a nachlazení, protože výborně podpoří odolnost organismu vůči virům. Dostatek energie a funkční imunitní systém účinně zajistí také exotické bylinky ašvaganda a kotvičník. Ty navíc patří mezi nejznámější adaptogeny, tedy látky, které pomáhají organismu přizpůsobit se vlivu okolního prostředí.

Pěstovat nebo koupit?

Jestliže máte zkušenosti s pěstováním bylinek, patrně si budete chtít svůj elixír zdraví připravit i sami doma. V případě kotvičníku s tím nebudete mít problém. Jde o mrazuvzdornou bylinku, kterou u nás najdete i ve volné přírodě. Ašvaganda naše podnebí snáší o poznání hůře. Přesto si ji můžete vypěstovat v květináči jako pokojovou rostlinu. Chcete-li mít ale zajištěnu pravidelnou dodávku těchto unikátních bylinek, raději si je pořiďte v předem připravených kapslích, které stačí pouze polknout a zapít vodou.

Latest Posts

Nenech si ujít