Myslete na svoje oči i v létě!

Kontaktní čočky, Zdroj: Jirkont.cz

Léto je konečně tady, teplé oblečení vyměňujeme za letní a stejně tak zimní krém střídá opalovací. Léto znamená, že trávíme více času venku a musíme na sebe dávat větší pozor. Kromě péče o pleť je důležitá také ochrana očí. Co v létě dodržovat, když nosíme kontaktní čočky a jak správně vybrat sluneční brýle?

Léto a čočky

Sluneční brýle noste, i když nosíte kontaktní čočky. Ty chrání pouze střed oka, nikoliv oblast kolem rohovky, což znamená, že vaše oči budou stále náchylné k poškození UV zářením. Kromě toho může slunce způsobit podráždění a vysychání čoček. V každém ročním období  používejte roztok na kontaktní čočky, který z nich odstraní nečistoty a prodlouží jejich pohodlné nošení.

Chraňte čočky před vodou

Koupání nebo sprchování s čočkami není ideální, proto byste si je měli předtím vyndat. Je to možné, ale snažte se zabránit styku vody s čočkami. Vlivem vody se může stát, že se čočka přisaje k oka a hůře se pak z oka sundavá. Čočky byste si rozhodně měli sundat před koupáním v nečisté vodě, jako jsou rybníky a před koupáním moři, kde je zase problematická sůl a jemný písek. Na plavání v bazénu nebo v moři si můžete koupit kontaktní čočky Cooper vision, mezi kterými si vyberete i typy na jedno použití. 

V létě pouze se slunečními brýlemi

Stejně jako dostává vaše pleť zabrat, když se před pobytem venku v létě nenamažete, stejným způsobem škodíte svým očím, když si nenasadíte brýle. Co očím hrozí? Přivedete jim fotokeratitidu, neboli popálení rohovky. Tento stav vzniká, když je rohovka vystavena škodlivému slunečnímu UV záření. Mezi příznaky patří suchost, nepříjemný pocit v očích a slzení. A to určitě nechcete, proto je potřeba chránit se brýlemi.

Jak vybrat sluneční brýle a co by měly splňovat?

K vybrání těch ideálních brýlí musíte vědět, kde chcete brýle využívat. Vybíráte brýle spíš na chození do města, k relaxu na pláži nebo turistice po horách? Nebo potřebujete sluneční brýle ke své profesi? Podle těchto kritérií se při výběru rozhodujte.

Image by Pexels from Pixabay

Nejvhodnějšími odstínem barvy skel pro zlepšení kontrastu je hnědá, oranžová a zelená. Lidé s citlivýma očima by měli vybírat mezi brýlemi s šedými skly, protože ty snižují intenzitu slunečního záření. Naopak modrá skla nejsou vhodná pro venkovní používání, propouští totiž vysokoenergetické modré záření. Nicméně ocení je opět lidé s citlivostí na světlo, kteří je mohou používat v místnosti, při čtení nebo sledování filmu. Pro venkovní používání vybírejte nejlépe mezi zelenou a hnědou barvou skel. Brýle chránící zrak musí umět blokovat všechny typy UV záření.

Závěrem

Ať už nosíte kontaktní čočky nebo ne, brýle v létě noste vždy. Jen brýle jsou schopné ochránit zrak před UV zářením, nicméně při jejich výběru si dejte pozor, aby splňovaly, co splňovat k ochraně zraku mají. Při koupání dbejte na to, abyste si předtím vyndali čočky z očí a nebo používejte jednorázové čočky.