Vybíjená. O vybitých lidech. A o těch, co se v životě našli.

Zdroj: Pixabay.com

I na české filmové scéně se v letošním roce objevuje spoustu nových snímků. Jedním z nich je Vybíjená, neboli zfilmovaná adaptace podle knižní předlohy Michala Viewegha. Režii má pod palcem Petr Nikolaev, který mimojiné natočil Vieweghův román Báječná léta pod psa.

Knižní předloha

Vybíjená je groteska o přátelství, o lásce, a kontrastu krásy a ošklivosti, alkoholu, ale i hledání svého životního štěstí. Vypráví příběh tří hlavních hrdinů, kamarádů, kteří si tímhle vším prochází. A nejen oni, ale i jejich bývalí spolužáci. Setkáváme se s nimi na abiturientském srazu gymnázia, pětadvacet let po maturitě. Příběh se snaží zachytit generační pocity čtyřicátníků.

Zdánlivě běžná situace na srazu třídy probouzí prostor pro sentimentální vzpomínky, ale hlavně nenaplněné přání i uskutečněné sny a dosud prožitý život. Vše se odehrává během jednoho dne, noci a následného rána. Prolínají se současné okamžiky a retrospektivní vzpomínky na mládí a studium. Veselé a radostné, ale i staré jizvy a dávná tajemství.

Předlohou filmu se stal román českého spisovatele Michala Viewegha z roku 2004.

Tři kamarádi, kterými jsou Jeff, Tom a Skippy, životní události neustále vrací do společného života a bydlení staromládeneckého doupěte. To se pro ně stává útočištěm podle toho, jak kdo ztrácí, či získává partnerku.

Velký kontrast 

Zásadní úlohu zde hraje kontrast mezi krásou a ošklivostí dvou ženských hrdinek. Eva je třídní kráskou,do které se postupně zamiluje snad každý spolužák. Ošklivku Hujerovou její sebeironický nadhled dává sílu a schopnost přežít ve světě krásek.

Nálepky na celý život

Kniha i jeho filmové zpracování dokazují, že nálepku, kterou člověk získá na střední škole, se s ním nese celý život. Ne vždy ale mohou být takové, jaké by si člověk přál.

Filmové zpracování

Filmový snímek má zajímavé obsazení herců. Do rolí tří kamarádů, sdílící staromládenecké doupě, byli obsazeni tři známi herci z televizní Partičky, Ondřej Sokol, Michal Suchánek a Richard Genzer.
Hlavní kontrastové role, krásky a ošklivky, si zahrály Simona Krainová a Simona Babčáková.
Mezi dalšími neméně důležitými postavami se objevuje třeba Lukáš Vaculík, nebo Monika Absolonová.

Kniha byla napsána v roce 2004. Její filmové zpracování je březnovou novinkou letošního roku. 

Pokud jste fanoušky Vieweghových děl, nebo máte rádi televizní Partičku, tento příběh byste si neměli nechat ujít. Ať už v knižní, či filmové podobě.

Latest Posts

Nenech si ujít