Volání kukačky je konečně tady!

Zdroj: mugglenet.com

20. února mají všichni milovníci knih, a hlavně Joanne Kathleen Rowlingové doslova „Vánoce.“ Vychází totiž v češtině další její kniha, tentokrát pod názvem Volání kukačky. Než došlo k odhalení skutečného autora, Rowlingová si stačila vystřelit z bulvárních časopisů, novinářů, čtenářů – prostě z celého světa.

Poprvé chtěla fenomenální spisovatelka vydat knihu bez jakéhokoliv rozruchu, bez společnosti médií, a hlavně bez nálepky „Ta, co napsala Harryho Pottera.“ I když, podle mě, je kniha fantastická, tak se autorce plán s pseudonymem Robert Galbraith moc nepovedl. Výtisků se prodalo okolo 1500 kusů a to je na britské poměry kapku propadák. Stačila však jediná obyčejná věta: „Ano, napsala jsem to já“ a problém byl vyřešen. Z pultů knihkupectví mizely výtisky rychlostí světla a kniha se stala rázem přáním všech oddaných „bookholiků.“

Bývalý vojenský důstojník Cormoran Strike, zpustlý vyděděnec se spoustou šrámů na těle i duši svérázným způsobem řeší smrt mladé modelky Luly Landryové (zvané také jako Kukačka), jež se zabila pádem z balkónu. Případ je policií uzavřen jako sebevražda. Tečka Konec. Ne však pro Cormorana Strikea. Pomocí bystré a inteligentní asistentky Robin začne poznávat zkažený svět londýnské smetánky. Bohatí muži, svůdné mrchy, módní návrháři, celebrity, alkohol a drogy. Vše je zabaleno do pozlátka a převázáno velkou mašlí. Na pohled krásné a žádoucí, uvnitř shnilé a nechutné. To vše je zasazeno do temných uliček Londýna s ještě temnější atmosférou.

Nečekejte, že Vám Rowlingová napoví ihned na začátku, kdo je, či není vrah. Nezbývá Vám, než se prokousat bezmála 480 stránkami a až na těch posledních se dozvědět to sladké tajemství. Jejím stylem je překvapit a ohromit, a to se jí opět povedlo. Další bod bych dala JKR za brilantně zvládnutý vztah mezi Cormoranem a jeho asistentkou Robin. Většina autorů ráda věnuje svým hrdinům po vyčerpávajícím boji se zločinem „sladkou odměnu“ v podobě ženy. Tady se s tím nesetkáme. Vztah mezi nimi zůstane ryze pracovní. Hned několik bodů si zaslouží za fantastický výkres charakterů postav. To, jak dokázala popsat způsob myšlení a chovaní postav, jaké psychické procesy je vedou k činům, které dělají, to dovede málo spisovatelů.

Ano, přiznávám, že jsem si knihu přečetla až po zjištění, že jí napsala Rowlingová. Ano, přiznávám, že kdyby jí nenapsala zrovna ona, tak bych okolo ní chodila v knihkupectví, možná bych kladně zhodnotila hezký přebal a šla dál. A ano, přiznávám, že mě ta knížka doslova uchvátila. Je famózní, úchvatná, fantastická, úžasná, dokonalá, geniální, překrásná, neuvěřitelná, nezapomenutelná, fenomenální…prostě výborná!

Latest Posts

Nenech si ujít