V prosinci se do kin chystá celovečerní film Šťastná. Snímek zaměřený především na ženské publikum vypráví o úskalích hereckého života. Hlavní hrdinka – Viktorie Šťastná, nastupuje na hereckou akademii. Brzy však zjišťuje, co to obnáší „být herečkou“, jak těžké je získat roli, a co všechno pro ni musí obětovat.

Ve filmu se objeví známí herci Andrea Daňková, David Kraus, Ljuba Krbová, Aneta Krejčíková, Dana Morávková, Jan Hrušínský, Marie Kružíková ale nebudou chybět ani hvězdy z pěvecké branže jako Sámer Issa, Ilona Csáková nebo Martin Maxa. O snímku jsme si popovídali s režisérkou a scénáristkou Evou Toulovou.

Jak jste postupovala při tvorbě charakteru postav? Mají některé postavy dokonce základ v reálném životě?

Určitě jsem vycházela ze své zkušenosti a situací, o kterých vím, že se stali. Každá z nich je však do potřebné míry upravená tak, aby byla filmová a podtrhovala celkový děj. Někomu se možná konkrétní situace – „co všechno je herečka schopna udělat pro roli“ – budou zdát extrémní, ale to neznamená, že se nedějí a nemají základ v reálném životě.

Zdroj: Pinterest.com
Zdroj: Pinterest.com

Pracovalo se Vám lépe s mladšími herci vašeho věku nebo s těmi zkušenějšími jako Dana Morávková, Jan Hrušínský či Ljuba Krbová?

Obojí má něco do sebe – u zkušených herců jsem, kromě profesionálního výkonu, obdivovala jejich připravenost, dochvilnost a vysokou profesionalitu. Před kamerou byli tolikrát, že sami vycítí, jak se v záběru pohybovat bez toho, aniž bychom je nějak zbytečně naváděli na značky. Mladší herci pro mě zas byli přínosem v tom ohledu že mi, nabízeli své osobité pohledy na své postavy a zkušenosti s konkrétními situacemi, a tím dodali každé postavě něco navíc, ze sebe.

Vystudovala jste FAMU u Věry Chytilové – určitě máte „nadívaná“ kvanta filmů od historie po současnost. Jaký filmový vkus? Kdybyste měla jmenovat 5 vašich nejoblíbenějších filmů, které by to byly?

Z filmových hnutí mám oblíbený neorealismus – nejraději asi Řím, otevřené město. Výrazným filmovým počinem pro mě byl určitě Playtime od Tatiho, Písečná žena. Z poslední doby se mi líbil Grandhotel Budapešť. Jinak, když zmiňujete Věru Chytilovou, tak od ní zbožňuju Sedmikrásky.

Co na hercích nemáte ráda?

Nesnáším, tedy nejen na hercích, aroganci. S namyšlenými herci, co mají spoustu zvláštních požadavků, se mi pracuje nejhůř a většinou vytváří na place nepříjemnou atmosféru pro všechny. I proto jsem si na natáčení Šťastné vybírala takové herce, o kterých vím, že arogancí ani jinými manýry netrpí. Každý externí člověk, co nás na natáčení navštívil, se divil, v jaké milé a příjemné atmosféře natáčíme.

Zdroj: Pinterest.com
Zdroj: Pinterest.com

Jaký je Váš vysněný filmový žánr, který byste chtěla jednou natočit?

Jednou bych si ráda natočila dobovku – ideálně nějaký výpravný historický velkofilm. Ale když pominu žánry – ráda bych natočila takový film, ke kterému se bude divák vracet – který si pustí za deset, za dvacet let znovu, a znovu ho rozesměje, pobaví nebo rozpláče, a po jeho skončení bude mít chuť se na něj ještě někdy podívat. Takové filmy má, podle mě, smysl točit.

SDÍLET
Předchozí článkyČistý
Následující článkyReign

Komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..