Rodiče si nevybereme. Děti někdy ano.

Baví vás nevšední tématika? Dřívější tabu, o kterých se dnes rozepisuje čím dál více autorů? Vztahy rodin, romské etnikum, dětské domovy, šikana? To jste tu správně.

Viktorie Hanišová

Autorka je debutantka na poli současné české beletrie. Profesně se věnuje překladatelství a jazykovému lektorství. A letos poprvé vydala román s názvem Anežka. Odhalí nám bolestný pohled na křehký a složitý vztah dvou žen, které by si měly být nejblíže – matky a dcery. jenže je narušený a protkaný lží od samého počátku.

Nakladatelství Host

Brněnské nakladatelství každým rokem přináší spoustu nově vydaných českých i zahraničních děl. Patří mezi české vydavatele se silnou tradicí na našem trhu. Kořeny jsou spojeny se stejnojmeným měsíčníkem. Ten pravidelně reflektuje a kultivuje českou literární scénu. Mnoho českých autorů publikuje výhradně v tomto nakladatelství.

Nakladatelství má i své kmenové autory, kteří vydávají svá díla výhradně pod ním.

Rodiče si nevybereme. S dětmi to může být jinak.

Dostáváme se do temného a bolavého prostředí rodinných vztahů. Ze začátku zdánlivě šťastného příběhu, který se jeví velmi dobře. Postupem času odhalujeme skrytá tajemství a lži, kterými jsou mnohdy rodiny protknuty. Z dojmů a představ budoucí rodiny, kterou si mnozí lidé kreslí, se stává jen vzpomínka, která se nikdy nevyplní. Některé věci bychom rádi vrátili, něčeho litujeme, ale už to nelze vzít zpět. 

Hlavní hrdinka Julie nemůže mít děti. Bilogické hodiny tikají a sen o adopci je nemožný. Celý život si vysnívá plavovlasou modrookou dceru, kterou by pojmenovala Anežka. Po všech krutých ranách osudu, rozchodu s přítelem a potratu, se rozhodne pro radikální krok.
Obchází zákon a získává do péče nechtěné romské miminko, které pojmenovává Agnes. Za každou cenu touží po dítěti. A je ochotná pro to udělat vše, i lhát. Vymyslí si její kubánský původ, o kterém má stejně každý plno pochyb.
Sen o šťastné a veselé rodině s dcerou Agnes se po čase stejně mění v něco, co jí nikdy nenapadlo. Každá žena – matka i dcera – bojuje se svým životem – a nedokážou si k sobě ani po letech najít tu pravou cestu.

„Tohle tělo je připraveno rodit, říká si Julie, když se trýzní zkoumáním nedostatků na svém zevnějšku. Vždyť už také má nejvyšší čas. Každý rok ji stojí větší a větší úsilí, aby tělo udržela v jakž takž přijatelném tvaru. Přesto vidí, že její prsa, hlavně to pravé, trochu visí a zadek začíná být přes veškerou péči poněkud rozkydlý.“

Přečtěte si krátkou ukázku:

Více o spisovatelce najdete na stránkách nakladatelství Host.

Slyšeli jste už někdy o této spisovatelce? Baví vás sociální tématika spojena s křehkostí rodinných vztahů? Zanechte nám komentář s názorem.

Latest Posts

Nenech si ujít