RECENZE: Stalker

Severských detektivek je na trhu opravdu nepřeberné množství. Lidé po nich sahají čím dál častěji, a proto jich také neustále víc a víc přibývá. Některé jsou dobré, jiné ne tolik – ovšem to určitě neplatí o letošní novince Stalker, která byla milovníky knih o komisaři Joonu Linnovi očekávána už dlouho před vydáním.

Nejedná se totiž o žádnou novinku v tomto žánru, autorská dvojice Lars Kepler už má na kontě předchozí čtyři díly, Hypnotizérem začínaje a Písečným mužem konče. Díky svým kvalitám si kniha stále získává nové příznivce a v Česku se dlouho držela na předních příčkách nejprodávanějších titulů (nutno podotknout, že předběhnout ji se podařilo pouze kuchařce a omalovánkám pro dospělé).

Jak jsem již zmínila, Lars Kepler je pouze pseudonym, za kterým se skrývá manželská dvojice zavedených autorů žijících ve Švédsku. Oba mají na svém kontě knihy i divadelní hry, ale nechtěli, aby byla série thrillerů spojována s jejich předchozí tvorbou.

Zdroj: Nakladatelstvi.hostbrno.cz
Zdroj: Nakladatelstvi.hostbrno.cz

Ještě než knihu začnete číst, podíváte se na obálku – uvidíte vystrašenou ženu vyhlížející do tmy velkým oknem svého domu. Ale teprve když se trochu začtete, pochopíte, jak moc obálka vystihuje děj knihy a možná pocítíte, kolik napětí v sobě skrývá.

Kniha totiž dobře vykresluje skutečné chování stalkera – člověka až chorobně posedlého zájmem o osobu, kterou pronásleduje.

V tomto případě je to záhadný pachatel, který policii posílá videa svých obětí, natáčená, jak jinak než přes okna jejich domů. Policie je bezradná, nikdy nestihne místo vypátrat včas a zabránit tak smrti obětí. Pátrání policii zavede k pastorovi Rockymu Kyrklundovi, který si odpykává trest za násilnou vraždu, ovšem také trpí silnými výpadky paměti. Je jasné, že s vraždami musí mít něco společného.

V těch nejtěžších chvílích se naštěstí objeví Joona Linna – legendární komisař, z minulého dílu však pohřešovaný a považovaný za mrtvého (proto je nejlepší přečíst si i předchozí díly, lépe pochopíte Joonovu osobnost a poznáte další postavy). V pátrání se mu nikdo nevyrovná. Ve vyšetřování proto nastává několik zvratů, napínavý děj se stává ještě napínavějším. Naprosté zvrtnutí situace v závěru knihy je nečekané a rozhodně překvapující.

Darem těchto autorů je schopnost psát příběh neuvěřitelně prostě, přirozeně, se samozřejmostí a přitom poutavě, že se od knihy nemůžete odtrhnout. K tomu navíc končí každá kapitola dost neurčitě, klidně uprostřed závažného problému. To si pak říkáte: „Ještě tu jednu kapitolu, má jen 3 stránky.“ Ale jak to asi dopadne na jejím konci…

Na čtivosti také dodává skvěle vystavěný příběh a popis i těch nejmenších detailů v okolí, pro co nejnázornější představu situace.

Za sebe taky nedokážu říct, který z pěti dílů je nejlepší – připadají mi všechny báječně napsané, a proto si je ideálně přečtěte všechny a sami pak můžete posoudit, jestli to stojí za to. 🙂

Nakladatelství Host Brno

[vsw id=“jA0NgdgMpNs“ source=“youtube“ width=“600″ height=“500″ autoplay=“no“]

Latest Posts

Nenech si ujít