RECENZE: Saeculum

Zdroj: Pixabay.com

Po Erobosu – hře, která zabíjí! se dostal na pulty českých knihkupectví další navýsost strašidelný a záhadný příběh. Rakouská spisovatelka Ursula Poznanski má pro strach uděláno a svým čtenářům tentokrát představuje Saeculum, thriller, který si zahrává se strachem toho nejvyššího stupně.

Bastian má svoji budoucnost pevně danou již od narození. Bude nejlepší žákem, nejlepším studentem, nejlepším synem i manželem. A všechno jeho úsilí povede až k dráze elitního doktora. Stejně jako jím byl jeho otec. Kvůli Sandře, jeho múze a modle, odjede společně s partou dobrodruhů tábořit do lesa, který byl kdysi dávno proklet. Ne náhodou se hned první noc ztratí jeden člen party. A tím hra rozzlobeného lesa a bezbranných táborníků teprve začíná.

Jedni se ztrácí, ti druzí přichází k banálním zranění. Ztrací se věci, díky kterým by se parta mohla spojit s civilizací. Jídlo se kazí, panika dosahuje svého vrcholu. A v noci se k ohni chodí koukat duše zemřelých.

Ale Bastian už viděl všechno, co potřeboval. Zhroutil se na nejbližší pařez, což vzal Roderick na vědomí se zavrtěním ocasu. Spokojeně si lehl na břicho a začal ohlodávat hlavici stehenní kosti. Bastianovi se zvedl žaludek.
„Co se stalo?“ Z Irisina poplašeného hlasu usoudil, že musí vypadat příšerně.
S vypětím všech sil k ní vzhlédl a vyloudil úsměv. „Oběhový kolaps. Ta šalvěj asi byla málo.“
[…]
„Co se stalo?“ Iris ho chytila kolem pasu, aby ho podepřela. „Tohle není z hladu, že ne? Tak co se stalo?“
Jí to říct může. Není to ten typ, co začne ječet a panikařit.
„Nech si to pro sebe, oukej?“
„Jasně.“
„Ta kost… to je stehenní kost, ferum.“ V jejích očích viděl, že tuší, co bude následovat. Viděl to na jejích rtech, které okamžitě zbledly, i na způsobu, jakým nasucho polkla. Ale vyslovil to i tak, musel to říct. „Ta stehenní kost je lidská.“

Příběhy zaškatulkované do Young Adult většinou v sobě skrývají rozvrácenou společnost, kde lidé hledají nový řád, nebo společnost, která ten řád má, ale je stejně postavená na hlavu. Ursula Poznanski se vyhnula zaběhnutému pravidlu a vyrazila vlastní neprošlapanou cestou. Svoji lásku k historii umě zakomponovala do příběhu pro mladší generace, přičemž ji nemusela žádným způsobem zlehčovat. Své postavy obdařila obdivem ke středověkým jarmarkům, trhům i dobovým šatům, ale nechala místo i pro moderní vymoženosti jako telefony a počítače.

V průběhu příběhu nechává se postavy vyvíjet i dospívat. Zápletku schovává pod roušku záhady lesa a ve stylu Blair Witch děsí všechny čtenáře.

Knihu vydalo nakladatelství Fragment v roce 2014

Latest Posts

Nenech si ujít