RECENZE: Balada pro banditu

Zdroj: Provazek.cz

Hudba Miloše Štědroně, libreto Milana Uhdeho a jako námět Nikola Šuhaj loupežník Ivana Olbrachta. Balada pro banditu. A v kombinaci s režií Vladimíra Morávka a výkony herců v Huse na provázku vzniká jedinečný večerní zážitek.

Původně jsem na to recenzi ani nechtěla psát, protože jsem se bála, že bude znít až příliš nadšeně a neuspořádaně, asi jako byly moje pocity po představení. Chápala bych ovšem, kdyby mé nadšení někteří nesdíleli a dokonce zastávali opačný názor. Vždyť každému se líbí něco jiného.

U většiny mých známých, kteří byli v divadle taky, vyvolala zděšení informace, že představení trvá 3 hodiny. Na to je možná fajn se předem psychicky připravit. Ale když vás představení pohltí, ani vám to nepřijde.

Každého, kdo na Baladě byl, asi jako první napadne úryvek: „Zabili, zabili, chlapa z Koločavy…“ A kdyby ho náhodou někdo dříve neznal, jakmile vyjde z divadla, nějakou dobu se ho nezbaví.

Děj je prostý, na motivy onoho Nikoly Šuhaje loupežníka, který však – už podle úryvku – dopadne špatně.

Jedním slovem (nebo dvěma) by se inscenace dala vystihnout jako hodně divoká. Jednak především energií a odhodláním herců, z nichž některé snad málem trefil šlak, potom také zapojením diváků. Chcete-li být mokří nebo být trefeni mokrým hadrem, chcete-li se bát, že jeden z té spoustu výstřelů před vámi i za vámi byl mířen na vás, chcete-li ohluchnout z toho neustálého křiku a akčního projevu herců ve vaší bezprostřední blízkosti a vůbec, chcete-li mít všechno jako na dlani, sedněte si do prvních několika řad. Za sebe doporučuji poslední dvě řady, odkud můžete všechno s odstupem a přehledem sledovat.

Co se týče obsazení, roli Nikoly hraje jistě a dobře už několik let skvělý Jan Zadražil, známý také z několika televizních seriálů, který roli převzal po původním Miroslavu Donutilovi. Eržiku hraje Eva Vrbková, dobře, stejně jako všichni ostatní herci.

Hudba Miloše Štědroně, ztvárněna spoustou písniček, je pěkná a často chytlavá.

A pozor, kdo se do divadla z jakéhokoliv důvodu nedostane (je to těžké i pro Brňáky, lístky jsou za pár minut od začátku prodeje pryč), má možnost shlédnout záznam celého představení 11. dubna ve 20:20 na ČT Art! 🙂

Latest Posts

Nenech si ujít