Poznávejte s dětmi přírodní krásy naší země

Cestování s dětmi nemusí být vždy úplně snadné. Zvláště pokud se jedná o děti velmi malé. Neznamená to však, že se musíte vzdát letní rodinné dovolené. Jen je vhodnější zvolit některou z dostupnějších destinací. Cestovat můžete třeba jen po České republice. I zde totiž najdete krásná místa i přírodu plnou jedinečných úkazů. Nouze o ně není například v Moravském krasu, který si pro svou dovolenou vybírají ročně stovky rodin. A není se čemu divit. Vy i vaše děti zde společně můžete zažít nepřeberné množství zábavy.

Tipy na rodinné výlety

Moravský kras ležící v Jihomoravském kraji je největší krasovou oblastí na území naší republiky. Krásnými místy i jedinečnými přírodními útvary se to tady jen hemží, což jen dokazuje vyhlášení chráněné krajinné oblasti na části území. Mezi nejznámější z přírodních úkazů patří propast Macocha, jejíž hloubka v některých místech dosahuje téměř 140 metrů, což z ní činí největší propast svého druhu v celé střední Evropě. Propast, která vznikla zřícením stropu u původní jeskyně, si můžete prohlédnout ze dvou vyhlídkových můstků. Jeden z nich je umístěn v nejvyšším bodě, ten druhý se nachází necelých sto metrů nad dnem. Propast Macocha je součástí komplexu Punkevních jeskyní, které jsou našimi nejnavštěvovanějšími jeskyněmi. Jedná se o obrovské jeskyně pyšnící se fascinující krápníkovou výzdobou. Do jeskyní můžete nahlédnout přímo ze dna propasti Macocha a příjemnou atrakcí nejen pro vaše děti poté bude plavba na lodičkách po podzemní říčce Punkva. O jeskyně v Moravském krasu ostatně vůbec nouze není. Registrováno jich je více než 1600, přístupných je však o poznání méně. Kromě již zmíněných Punkevních jeskyní jsou to ještě například jeskyně Sloupsko-Šošůvské, Balcarka, Kateřinská či Výpustek. Nejsou to však jen přírodní krásy, které lákají návštěvníky do Moravského krasu. Najdete zde i zajímavé památky a další stavby. Za zmínku určitě stojí zříceniny hradů Holštejn či Blansek, dále větrný mlýn v obci Rudice, poutní kostel Jména Panny Marie ve Křtinách, Stará huť Františka u Adamova a v neposlední řadě i kamenná Alexandrova rozhledna tyčící se u obce Babice nad Svitavou. Kolem většiny z těchto míst procházejí zajímavé naučné trasy, na nichž najdou nejen vaše děti dostatek zábavy i poznání.

 Kde se v Moravském krasu nejlépe ubytovat?

V Moravském krasu i jeho bezprostředním okolí leží hned několik obcí a měst, které vám během vaší dovolené poskytnou příjemné zázemí. Některá z ubytovacích zařízení dokonce nabízejí již sestavené pobyty pro rodiny s dětmi. Seznam ubytovacích balíčků můžete najít na webových stránkách portálu hotely.cz. Ubytování se snídaněmi a vstupem do interaktivního muzea přírody nabízí například tříhvězdičkový hotel Olberg sídlící v obci Olomučany. Letní rodinné pobyty s polopenzí nabízí čtyřhvězdičkový hotel Sladovna, který najdete ve městě Černá Hora. Pro vás i vaše děti jsou zde připraveny masáže, drobné dárečky i prohlídka pivovarnického muzea. Ubytovat se můžete i v malebném Blansku, kde sídlí hotel Skalní mlýn. Zde pro rodiny s dětmi přichystali ubytování s polopenzí doplněné o jízdenky na vláček a lanovku u Macochy či lodičkovou projížďku jeskyněmi. Záleží jen na vás, pro kterou z lokalit se rozhodnete. Jedno je totiž jisté. Ve všech třech případech budete mít zmiňované krásy Moravského krasu doslova na dosah.

 

Latest Posts

Nenech si ujít