Cestování s dětmi nemusí být vždy úplně snadné. Zvláště pokud se jedná o děti velmi malé. Neznamená to však, že se musíte vzdát letní rodinné dovolené. Jen je vhodnější zvolit některou z dostupnějších destinací. Cestovat můžete třeba jen po České republice. I zde totiž najdete krásná místa i přírodu plnou jedinečných úkazů. Nouze o ně není například v Moravském krasu, který si pro svou dovolenou vybírají ročně stovky rodin. A není se čemu divit. Vy i vaše děti zde společně můžete zažít nepřeberné množství zábavy.

Tipy na rodinné výlety

Moravský kras ležící v Jihomoravském kraji je největší krasovou oblastí na území naší republiky. Krásnými místy i jedinečnými přírodními útvary se to tady jen hemží, což jen dokazuje vyhlášení chráněné krajinné oblasti na části území. Mezi nejznámější z přírodních úkazů patří propast Macocha, jejíž hloubka v některých místech dosahuje téměř 140 metrů, což z ní činí největší propast svého druhu v celé střední Evropě. Propast, která vznikla zřícením stropu u původní jeskyně, si můžete prohlédnout ze dvou vyhlídkových můstků. Jeden z nich je umístěn v nejvyšším bodě, ten druhý se nachází necelých sto metrů nad dnem. Propast Macocha je součástí komplexu Punkevních jeskyní, které jsou našimi nejnavštěvovanějšími jeskyněmi. Jedná se o obrovské jeskyně pyšnící se fascinující krápníkovou výzdobou. Do jeskyní můžete nahlédnout přímo ze dna propasti Macocha a příjemnou atrakcí nejen pro vaše děti poté bude plavba na lodičkách po podzemní říčce Punkva. O jeskyně v Moravském krasu ostatně vůbec nouze není. Registrováno jich je více než 1600, přístupných je však o poznání méně. Kromě již zmíněných Punkevních jeskyní jsou to ještě například jeskyně Sloupsko-Šošůvské, Balcarka, Kateřinská či Výpustek. Nejsou to však jen přírodní krásy, které lákají návštěvníky do Moravského krasu. Najdete zde i zajímavé památky a další stavby. Za zmínku určitě stojí zříceniny hradů Holštejn či Blansek, dále větrný mlýn v obci Rudice, poutní kostel Jména Panny Marie ve Křtinách, Stará huť Františka u Adamova a v neposlední řadě i kamenná Alexandrova rozhledna tyčící se u obce Babice nad Svitavou. Kolem většiny z těchto míst procházejí zajímavé naučné trasy, na nichž najdou nejen vaše děti dostatek zábavy i poznání.

 Kde se v Moravském krasu nejlépe ubytovat?

V Moravském krasu i jeho bezprostředním okolí leží hned několik obcí a měst, které vám během vaší dovolené poskytnou příjemné zázemí. Některá z ubytovacích zařízení dokonce nabízejí již sestavené pobyty pro rodiny s dětmi. Seznam ubytovacích balíčků můžete najít na webových stránkách portálu hotely.cz. Ubytování se snídaněmi a vstupem do interaktivního muzea přírody nabízí například tříhvězdičkový hotel Olberg sídlící v obci Olomučany. Letní rodinné pobyty s polopenzí nabízí čtyřhvězdičkový hotel Sladovna, který najdete ve městě Černá Hora. Pro vás i vaše děti jsou zde připraveny masáže, drobné dárečky i prohlídka pivovarnického muzea. Ubytovat se můžete i v malebném Blansku, kde sídlí hotel Skalní mlýn. Zde pro rodiny s dětmi přichystali ubytování s polopenzí doplněné o jízdenky na vláček a lanovku u Macochy či lodičkovou projížďku jeskyněmi. Záleží jen na vás, pro kterou z lokalit se rozhodnete. Jedno je totiž jisté. Ve všech třech případech budete mít zmiňované krásy Moravského krasu doslova na dosah.

 

Komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..