Obrázky ze Šilheřovic umožňují pohled historie

V prosinci vyšla nová kniha Obrázky ze Šilheřovic, která vznikla ve spolupráci prozaičky Evy Tvrdé, znalkyně lidového nářečí Jany Gebauerové a ilustrátorky Dagmar Václavíkové.

Všechny tři ženy spojuje vztah k malebné vesnici ležící na samém východním okraji Hlučínska.

Kniha Obrázky ze Šilheřovic zachycuje jedinečné šilheřovické nářečí a tradiční šilheřovický život.

Hlučínsko bylo typické velkou nářeční pestrostí. Jazyk se tady v jednotlivých vesnicích odlišoval, výrazy, hláskoslovím, výslovností. Moravština se přes silný germanizační tlak udržela jako mluvený jazyk až do 20. století. České kulturní veřejnosti se podařilo na konci 20. a počátkem 21. století hlučínské nářečí téměř vymýtit. Kniha Obrázky ze Šilheřovic zbytky nářečí zachycuje.“ Dodává autorka knihy Eva Tvrdá.

Znalkyně místního nářečí Jana Gebauerová knížku obohatilo o malý „šulersko-český“ slovník a přeložila několik zažitých frází, textů písní a tradičních receptů. Nezbytou součástí jsou také vzpomínky a vyprávění, v nichž ožívají staré Šilheřovice. Po chvílí se rázem přesunete o desítky let zpátky, do dob, kdy zdejší panství obýval baron Rotschild, a kdy vesnice žila úplně odlišným způsobem, než jak jej známe z moderních dob.

V Obrázcích ze Šilheřovic nenajdete žádné dobové fotografie, za to je knížka doplněna nádhernými ilustracemi zdejších míst od Dagmar Václavíkové.

Knihu uzavírá povídka Neptunovo tajemství od autorky Evy Tvrdé. Povídka je zasazena do období druhé světové války.

Až do 31. 12. probíhá na našich partnerských stránkách i-Senior.cz soutěž o tuto jedinečnou knížku.

Více informací se dozvíte na stránkách autorky knížky, paní Evy Tvrdé www.evatvrda.cz.

Zdroj: Eva Tvrdá
Zdroj: Eva Tvrdá

Latest Posts

Nenech si ujít