Nová kniha Divné dny: 5 novel od pěti žen o krizi všedních dní

Kniha Divné dny s podtitulem Láska v pěti novelách přináší pět příběhů žen, do jejichž spokojených životů náhle zasahuje krize v pěti různých podobách.

Jádrem knihy je novela Hany Pražákové (1930 – 2010) Divné dny. Hana Pražáková byla známá jako autorka knih pro děti a dívky. Po roce 2000 zaujala memoárovou prózou z padesátých let Nadějí tu žijem v níž líčí věznění svého otce, spisovatele Františka Křeliny, a život jeho rodiny na svobodě.

Divné dny byly napsány už v roce 1992 a dosud však nevyšly. Důvodem byl mimo jiné krátký obsah. Redaktorka knihy Markéta Hejkalová, která je dcerou Hany Pražákové proto oslovila několik dalších spisovatelek, v jejichž díle jsou také hlavními postavami ženy a pro jejichž texty je důležitá naděje.

Výsledkem je tato kniha, obsahující kromě titulní novely příběhy Etely Farkašové, Věry Noskové, Markéty Hejkalové a Evy Tvrdé.

A právě významná prozaička Eva Tvrdá doplnila Divné dny novelou Slunce a piškoty, jejíž části jste mohli číst na magazínu i-Senior v rubrice Fajne kafe. Více autorku Evu Tvrdou a její tvorbu přibližuje nový článek Ostravské stopy: V dolech bylo vše na férovku a v lidech to přetrvává.

Krize, které narušují poklidné všední dny

Divné dny, zdroj: Eva Tvrdá
Divné dny, zdroj: Eva Tvrdá

Společným tématem povídek v knize Divné dny je krize, která náhle zasahuje do klidného běhu všedních dní.

Eva Tvrdá vypráví ve velmi čtivé novele Slunce a piškoty o zlých anonymních dopisech, které náhle vtrhnou do života jedné spokojené ženy.

Hana Pražáková píše ve čtivé titulní novele Divné dny o nevěře, hrozící rozbít dosud šťastnou rodinu, ale píše o ní s pochopením pro všechny zúčastněné a dokonce s dávkou humoru.

Slovenská spisovatelka Etela Farkašová v novele Na rubu plátna vypráví o neblahém rodinném dědictví, které zasahuje do života mladé dvojice. V jejím textu nechybí tragická hloubka, ale ani naděje.

Kratší novela oblíbené Věry Noskové Něco se musí stát aneb Význam počítače v rodinných vztazích, je plná humoru a ironie, líčí složitý vztah matky a dcery a jejich soupeření o jednoho muže.

Markéta Hejkalová píše v novele Jednoho dne o lásce, která nemůže přežít v každodenním světě. Do banálního příběhu nevěry vstupuje několik nečekaných událostí a celá situace se ocitá v jiném světle.

 Pozvánka na křest knihy Divné dny

Křest knihy Divné dny se uskuteční na tradičním Ostravském knižním veletrhu, který bude probíhat od 4. 3. do 6. 3. 2016. Kniha bude pokřtěna 6. 3. 2016 v 11 hodin ve stánku nakladatelství Hejkal.


Knižní

Latest Posts

Nenech si ujít