MFF Praha – Febiofest je opět tady!

ZdroJ: Pixabay.com

Rok se s rokem sešel a do naší hlavní metropole se vrací jeden ze zásadních evropských filmových festivalů. Celých 12 kinosálů multiplexu CineStar promítne ty nejkvalitnější snímky ze světových festivalů jako je v Cannes, Benátkách či Torontu. Pořadatelé jako vždy připravili bohatý hudební doprovod a hned několik novinek.

Už po dvaadvacáté se Prahou rozezní Mezinárodní filmový festival Praha – FEBIOFEST. Přesněji řečeno 19. března odstartuje festivalové plesání předání ceny Kristián britskému herci a režisérovi Alanu Rickmanovi za celoživotní přínos světové kinematografii. Bradavický profesor Severus Snape tentokrát sebou nepřiveze kouzelnou hůlku, ale svůj nový film Králova zahradnice (ten má světovou premiéru až 16. dubna).

Oceněna bude také filmová a televizní herečka Kim Novak, nebo režisér Jean-Jacques Annaud, jehož film Talisman vlků bude druhým zahajovacím filmem festivalu. Do programu bude zapojen i producent Mike Downey, režisér John Madden, Jeroen Krabbé a spousta dalších. Velkým lákadlem letošního roku je izraelský režisér Eran Riklis, který sebou do Prahy přiveze své snímky Personalista, Syrská nevěsta, Tančící Arabové a Citronový sad.

KDY: 19. – 27. března 2015
KDE: Praha, kino CineStar – Praha Anděl
PROGRAM: oficiální stránky MFF Praha – Febiofest

Naprostou novinkou letošního ročníku je projekt Culinary Cinema. Na své si přijdou kulinářští i filmový fanoušci v jednom. Od 24. do 26. března vždy od 19 hodin si návštěvníci ‚filmové restaurace‘ budou moci pochutnat na lahůdkách z asijské či italské kuchyně. Další novinkou je i spolupráce s Českou mincovnou. Historicky první pamětní mincí bude poctě představitel Limonádového Joeho, herec Karel Fiala.

Tak jako každý rok je festival doplněn o hudební doprovod. Febiofest Music Fest je situován do garáží kina CinemaStar, kde se každý večer rozezní jiný hudební žánr. Všichni návštěvníci si budou moci vybrat z hip hopu, jazzu, rock’n’rollu, World music nebo třeba punku. Hudební vyžití po dobu osmi dnů zajistí hudební umělci jako Vladimír 518, OHM Square, Atmo Music, Luboš Andršta a spousta dalších.

ZAJÍMAVOST: Tento rok se Febiofest připojí svou vlastní protestní akcí s názvem ‚Svoboda pro Sencova‘. Oleg Sencov je ukrajinským režisérem a aktivistou, který je vězněn od dubna 2014 kvůli podezření z přípravy teroristických útoků. Výtěžek z projekce Sencova snímku chce vedení festivalu věnovat režisérovo obhájci.

Latest Posts

Nenech si ujít