Konzumace mléčných výrobků není jenom tak. Na co si dát pozor?

Měli bychom si často dopřávat bílé vousy od mléka? Co může způsobit nadměrná konzumace mléčných výrobků? A jak je užívat, abychom z nich získali to nejlepší? Odpovědi na otázky, které dlužíme svému organismu, zpracovala Petra z Kuchyňských studií Gorenje.

Aby se vápník dobře vstřebal

To, že jsou mléčné výrobky plné bílkovin, prospěšných vitamínů, enzymů a minerálů, slýcháme od malička. Především pro vývoj mladého organismu jsou tyto produkty prospěšné. I pro dospělé a starší jedince je mléko a zejména pak tvrdé sýry skvělým zdrojem vápníku, který je potřebný pro zuby a kosti, je prevencí jejich řídnutí a vzniku osteoporózy.

Důležité ovšem je, že pro správné vstřebávání vápníku je nutné mít vedle hořčíku i dostatečný přísun vitamínu D. Ty sice mléko přirozeně obsahuje, ale i tak se může stát, že pokud se například málo vystavujete slunečnímu záření a trpíte nedostatkem „déčka“, nemusí mít konzumace mléčných produktů jako zdroje vápníku pro váš organismus takový efekt.

Mléčné výrobky, zdroj: jirkont.cz

Čerstvě nadojené je třeba ošetřit

Pokud nevlastníte nebo nemáte za domem farmu či automat na mléko asi se vám v dnešní době málokdy poštěstí popíjet čerstvě nadojené mléko, které je na prospěšné látky asi o 10 % bohatší, než je tomu u „krabicáku“, který byl o část benefitů průmyslovým zpracováním a pasterizací při velmi vysokých teplotách ochuzen.

Patříte-li ale mezi ty šťastlivce, před požitím čerstvého mléka ho vždy po dobu asi 15 sekund zahřejte na 75 stupňů. Tímto způsobem, tj. šetrnou pasterizací, odstraníte patogenní organismy, mléko bude pro vaše tělo lépe stravitelné a přitom si zachová svoji biologickou hodnotu i unikátní chuť.

Které dobroty ano a čemu se vyhnout

Ve zdravém jídelníčku by měly figurovat hlavně kysané produkty jako jsou kefíry a jogurty blahodárné pro naši trávicí soustavu a obsahující zdraví prospěšná probiotika. Vyplatí se dávat přednost čerstvým mléčným produktům od malovýrobců, u kterých známe původ, jsou bez konzervantů a barviv.

Kvůli vysokému obsahu nasycených mastných kyselin bychom měli volit nízkotučné nebo polotučné varianty mléčných výrobků a vyhnout se těžkým potravinám jako je smetana, šlehačka a tučné sýry.

TIP: Zajímavou alternativou může být domácí rostlinné mléko trochu jinak, které je navíc zdraví prospěšné.

Když je mléka příliš

Historicky bylo mléko vždy důležitým zdrojem potravy, který umožňoval našim předkům přežít v těžkých časech. V dnešní době je ale konzumace mléčných výrobků někdy přeceňována. Pravdou je, že by se to s nimi nemělo přehánět a neměli bychom si jich dopřávat velké množství najednou.

Jak podotýká výživová poradkyně Jitka Růžičková: „Mléko a mléčné výrobky jsou doporučovány ve velkém a těstoviny bez sýra si již nedokážeme ani představit. Přitom v nadměrném množství mléko spíše škodí. Setkáváme se se zahleněním, alergiemi, akné a mnoha dalšími účinky, které po vysazení mléčných výrobků překvapivě mizí.“

Pokud některé z jmenovaných potíží máte, můžete sami zkusit na čas mléko vysadit. Je to dobrý způsob, jak zjistit, zda vašemu organismu konzumace mléka prospívá, nebo byste měli vybrané produkty ve svém jídelníčku omezit.

Latest Posts

Nenech si ujít