Jsme přece sestry

Autor: Aneta W.

Tři sestry. Tři příběhy. Tři životy prolínající se napříč největšími událostmi 20. století, které formovaly dnešní společnost. Jaké by to asi bylo, kdyby se Váš manžel přiznal ve 40. letech k homosexualitě? Dokázali byste žít s člověkem, který zabil snoubence Vaší sestry? A mohli byste se znovu zamilovat i po smrti své první lásky?

Nakladatelství Host se tentokrát postaralo o  vydání další neskutečné knihy německé spisovatelky Anne Gesthuysen – Jsme přece setry. Příběh sester, které přežily válku, zlomená srdce i nevěru se čte sám a nenechá Vás ani na chvilku přestat!

Gertruda, Paula a Katty se na oslavě 100. narozenin první z jmenovaných rozhodnou, že se na prahu svého života podělí o tajemství, která nikdy neměla spatřit světlo světa a rozmluví se o situacích ve svém životě, se kterými se nikdy nevyrovnaly. Minulost střídá současnost, ze současnosti se zase vracíme do minulosti. Rozlišné sestry, rozlišné povahy, jiné cítění i myšlení nás provází celým stoletím. Ve vzpomínkách se vracíme do dob, kdy nejmocnějším mužem Evropy byl Hitler, kdy se chudí němečtí rolníci báli náletů Angličanů, kdy se o ruku ženy žádalo její rodiče, kdy auto představovalo luxus nevyčíslitelné hodnoty. Proč se Gertruda nikdy nevdala? Proč Katty milovala muže, jenž byl zkažený a zlý? A proč Paula milovala svého manžela i přes skutečnost, že byl gay? Do vyprávění zasahují věčné (a občas i vtipné) hádky mezi stále poučující Gertrudou a „mladicí“ Katty (té je na začátku příběhu 80 let). Paula byla vždy jediná, která dokázala své sestry uklidnit a zajistit, aby každá rozepře skončila větou: “Jsme přece sestry“.

Autor: Aneta W.
Autor: Aneta W.

Nejdříve mě udivil fakt, že za tímto románem stojí německá spisovatelka Anne Gesthuysen. Že docela obstojný román vyšel zrovna v Německu. Řekněme si narovinu – novodobého Dana Browna bychom u našich sousedů hledat asi nemohli. Po přečtení první kapitoly mi však Anne zasadila smrtelnou ránu – ne že je kniha dobrá, ona je originální, smutná i veselá. Její atmosféra je šedivá i barevná, příjemná i hrozivá, láká k dalšímu čtení i odstrašuje od nevyřešených tajemství (přestávky na uvaření čaje nebo vystoupení z tramvaje nejsou dovoleny!!!). Každá stránka nechává blednout ten reálný svět okolo nás a přidává na barvě světu, jenž se skrývá na stránkách knihy. Kdo za to však může? Pravdivý příběh tří reálných žen nebo talentovaná začínající spisovatelka a její chytlavé vyprávění?

Latest Posts

Nenech si ujít