Jill Hathaway: Děsivé splynutí – Vidím to, co vrah

Nakladatelství Fragment vydalo knihu výborné autorky Jill Hathaway, jejíž knihy jsou překládány do mnoha jazyků. Růžovovlasá dívka se stane svědkem vraždy. Policie by jí nevěřila, proto musí začít pátrat na vlastní pěst. Povede se jí zachránit sebe a svou sestru?

Určitě to byla sebevražda?

Sylvie je holka, která se skrývá pod růžovými vlasy, zemřela jí maminka a je o ní známé, že trpí narkolepsií. To není tak úplně pravda, ale tu zná pouze ona a její otec, který jí nevěří. Pokud někdo nechá na věci emocionální otisk a Vee se jí poté dotkne, přenese se do těla dotyčného. Ne vždy je to ale při příjemné situaci – do táty se převtělila během operace, či do své učitelky během milostné scény s řidičem autobusu. Po tom, co jednoho dne přijde domů, najde na dveřích nalepený list z trhacího kalendáře, kde je zakroužkováno dnešní datum. Myslí si, že to tam nechala její sestře kamarádka Sophie, aby jí připomněla, že má narozeniny. Nepřikládá tomu žádnou váhu a útržek si schová do kalhot. Večer, když se ho znovu dotkne, přenese se do Sophiina pokoje. Není však v jejím těle, nýbrž v člověku s černými rukavicemi, zírajícím na její bezvládné tělo, ze kterého teče krev a pokládá vedle ní nůž. Všichni to označí jako sebevraždu a jen Vee ví, jak to všechno bylo. Nechce, aby jí pokládali za blázna, proto se rozhodne začít pátrat na vlastní pěst. Děj začíná nabírat spádu. Zamiluje se do ní Zean, nový kluk, který by mohl mít na každém prstu pět holek. Dozví se o tajném románku otce, když ještě žila její matka a o nepodařené operaci dvou denní holčičky, o jejíž smrti má schované dokumenty dodnes. Po tom, co se jednoho večera převtělí do nejlepšího kamaráda Rollinse, který si předává balíček s Amber – roztleskávačkou, stejně jako jsou Mattie a Sophie – začíná mít podezření, že za vším stojí právě on. Další ráno se totiž rozkřikne zpráva, že byla Amber zavražděna na školním fotbalovém hřišti. Tedy, že spáchala sebevraždu. Sylvie tuší, že další na řadě bude její sestra. Musí tedy začít rychle jednat, aby ji ochránila. Podaří se jí to nebo bude o další roztleskávačku méně?

Trocha surrealismu

Celé je to velmi dobře promyšlené a dějové linky se navzájem výborně proplétají. Postavy jsou skvěle promyšlené, jen mi trochu vadí ta neoriginálnost ve vztahu Vee a Zeana. Nejhezčí kluk, který by mohl mít každou holku na škole se zamiluje zrovna do růžovovlasé, podivínské holky. Trocha surrealismu, řekla bych. Dalším detailem, který mi trochu vadí, je obal. Ocenila bych na něm fotku hlavní hrdinky. Než ji autorka popsala, představovala jsem si jí jako dívku na obalu a i poté jsem se čas od času nemohla zbavit té představy. Velmi mne ale zaujalo nečekané rozuzlení. Některé knihy jsou velmi předvídatelné, o téhle se to však říci nedá. Už se těším, až si přečtu pokračování a třeba i nějakou další knihu od téže autorky.

Pokud milujete neznámo a napětí, vřele doporučuji!

Latest Posts

Nenech si ujít