Jak se zbavit vší

Leckomu se zdá, že vši jsou již jen mýtus z doby našeho mládí, ale nenechte se zmýlit. Vši jsou, dá se říci, běžnou nepravidelnou součástí předškolní docházky. Bohužel. Když vás tahle nepříjemnost potká, pravděpodobně se budete cítit zahanbeni. Záležitost je to nepříjemná, nicméně skutečně velmi běžná a není potřeba se tedy cítit nějak zvláštně, doporučuji situaci rovnou řešit.

Odborně veš dětská (lat. Pediculus capitis) se nevyskytuje pouze u dětí předškolního věku, ale může se vyskytnout u každého z nás. U dětí je výskyt častější, právě díky kolektivu je školkách či školách. Jednoznačně nelze ani říci, zda napadají více děvčata či chlapce. Výskyt vši dětské se vyskytuje i napříč všemi sociálními vrstvami obyvatelstva, bez ohledu na frekvenci umývání vlasů či celkové hygieny. Běžným česáním nebo mytím vlasů se vší nezbavíte. Je potřeba používat speciální přípravky a hřebínek.

Vši nemají epidemiologický význam, nepřenáší žádné nemoci. Nicméně napadení je velmi nepříjemné, jak pro dítě, tak pro rodiče. Pokud není provedeno odvšivení, může dojít k sekundární infekci kůže, čím, jak veš bodá do pokožky a v drtivé většině se potom postižený škrabe. Napadené děti jsou mnohdy nevyspalé, unavené a neklidné. Může se stát, že si dítě vši několik prvních týdnů vůbec neuvědomuje.

Vši můžete ve vlasech potkat jako malého světle hnědého brouka – velikostí menší než rýžové zrnko. Nebo jako larvu, tzv. hnidu. Hnidy jsou bílá či hnědá vajíčka na vlasu, které nejdou běžným dotykem sundat či setřást.  Velmi pevně drží na vlasu, je jakoby přilepená. Nejhojnější výskyt vší bývá za ušima a na temeni hlavy. Nedrží se pouze u pokožky hlavy, je možno je najít i v délkách nebo na konci vlasu.

tea tree oil

Našli jste u svého dítěte vši?

Doporučuji v lékárně zakoupit přípravek Paranit a, pokud není součástí balení, zároveň velmi hustý hřebínek (tzv. všiváček). Šampon je velmi mastný a jeho vůně není příliš příjemná, ale ani není dráždivá či nesnesitelná. V první řadě vlasy důkladně rozčešte a rozdělte na menší části. Každý takto utvořený oddíl pročesávejte všiváčkem a snažte se odstranit 100% hnid. Hnidy jsou velmi malá, cca 1 milimetr velká vajíčka. Pravděpodobně vám nepůjdou hřebínkem vyčesat, proto hnidu uchopte mezi nehty a z vlasu stáhněte. Osvědčilo se mi takto stahované hnidy odložit do misky s vodou, kde vidíte, zda máte hnidu stále na nehtu či nikoli.

Potom začněte nanášet šampon. Osobně dávám přednost tomu, že šampon vyliji do jednorázového kelímku, do kterého namáčím štětec na barvení vlasů a tímto aplikuji na vlasy. Aplikace šamponu je dá přirovnat k barvení vlasů, je třeba dohlédnout na to, že šampon je nanesen na všech vlasech a po celých délkách. Pokud nemáte při ruce štětec na barvení vlasů, či jste jen zapomněla koupit, je možno rovněž použít obyčejný kartáček na zuby. U dlouhých vlasů doporučuji provádět aplikaci po malých částech a ty poté smotat do malých copánků. Pro pohyb dítěte i uchránění oblečení je to nejméně riziková varianta. Když jsme aplikovali šampon Paranit na všechny vlasy dáme na hlavu jednorázovou koupací čepici, je běžně k sehnání v drogeriích. Koupací čepicí zabráníte šíření nepříjemného zápachu všude, kde se pohybuje postižený. V návodech je uváděno jinak, nicméně čím déle necháte šampon působit, tím lepších výsledků docílíte a vši a hnidy zahubíte. Ideální varianta je nechat vlasy pod vlivem šamponu přes noc. Z oblečení i lůžkovin jde přípravek vyprat bez problémů. Po uplynutí doby působení ve vlasech je třeba copánky rozplést a vlasy lehce navlhčit tak, aby bylo možno šampon rukama rozpěnit. Poté už je postup stejný, jako když si myjete vlasy. Nezapomeňte důkladně propláchnout. Zbytky šamponu by mohly dítě nepříjemně dráždit. Velkou pozornost věnujte zakrytí očí. Průnik šamponů do očí je velmi štiplavý a bolestivý. Po důkladném propláchnutí vlasy běžně osušte, a pokud vaše dítě snese tak vyfénujte do sucha. Šamponový zábal opakujte minimálně po týdnu. Hnidy a vlastní vši se snažte vyčesávat denně. Ideálně za denního světla, to jsou nejlépe vidět.

Po použití chemických šamponu na odstranění vší a hnid jsou vlasy neponičené, ale několik týdnů po aplikaci budou i velmi jemné vlasy tvrdší a hrubější na dotyk.

paranit

Další variantou pro vyčesávání vší a hnid je elektronický hřeben. Používá se pouze na vlasy suché, proto je velmi důležité před použitím tohoto hřebenu vlasy důkladně rozčesat. Že přístroj je připraven k manipulaci, poznáte podle velmi vysokého bzučivého zvuku, který není příliš příjemný pro vaše ani dětské uši. Hřeben by se měl držet pod úhlem 45° – 90° a velmi pomalu vlasy opět po jednotlivých menších dílech pročesávat. Pokud se zvuk přeruší, hřeben zaznamenal usmrcení vši nebo vajíčka. Pozor ale zvuk se přeruší i při styku s vašimi prsty či pokožkou hlavy dítěte. Pokud si myslíte, že vši a hnidy odstraníte pouze tímto elektronickým hřebenem, tak vás mohu ujistit, že bez chemických šamponů se neobejdete. Moje zkušenosti s hřebenem nejsou příliš dobré. Neměla jsem pocit, že po pročesání vlasů byly vši a hnidy zcela zahubeny, navíc kovové zuby, které jsou stejně jako u klasického hřebínku všiváčku, velmi hustě u sebe hodně trhají vlasy a pročesávání nejde tak lehce jako běžnou metodou. Pokud si elektronický hřeben přeci jen zakoupíte, určitě je vhodná kombinace klasického hřebínku s elektronickým.

el.hreben

Když vaše dítě přinese domů vši je rázem jasné, že útok této nepříjemnosti může být i na vás. Když se toto stane u nás, tak okamžitě mám pocit, že mi „něco“ chodí ve vlasech. Na vši a hnidy 100% funguje barva na vlasy. V drogeriích seženete již velmi kvalitní a zároveň šetrné barvy od různých značek. Vši a hnidy tímto chemickým útokem zlikvidujete ihned a bez větších potíží. Pokud se i u vás vyskytnou vši, nedoporučuji jít do kadeřnictví, existuje totiž možnost, že vás kadeřnice odmítne obsloužit ve chvíli, kdy zjistí, že skutečně došlo k napadení vší. Poproste kamarádku, nebo pokud si umíte poradit, zvládnete to jistě i sama. Barvy na vlasy se nedoporučují aplikovat na děti do 12 let věku, proto nejde toto rychlé řešení.

Potom je potřeba vyprat všechny čepice, šátky a lůžkoviny, které teoreticky mohli přijít do styku s hlavou postiženého. Vši nepřežijí v oblečení nebo plyšových hračkách déle než dva dny, ale pro jistotu doporučuji vyprat vše na běžný program, není třeba vyvařovat.

Existuje možnost, jak předejít napadení? Preventivní sprej Paranit se mi příliš neosvědčil, ačkoli jsem své dítě preventivně stříkala dle návodu, tak jsme se napadení neubránili. Rozhodně účinnější pro prevenci je nanést tea tree olej všude na rozmezí vlasů a pokožky. Vůně není příliš lichotivá, ale díky látkám, které olej obsahuje se vši do vlasů vás nebo vašeho dítěte nepustí. Jednoduše je tea tree odpuzuje.

Napadení vší není příjemné, ale zároveň to není tragédie. Pokud to potká vaše dítě, neizolujte ho od ostatních dětí, mohlo by se cítit trapně nebo zanechat mnohem hlubší nepříjemné pocity. Zahajte protiútok, který opakujte a denně vlasy kontrolujte. Není to ostuda, to se jednoduše stává a může to potkat každého.

Latest Posts

Nenech si ujít