Zdroj: Pixabay.com

Milovníci hororů a lekavých scén si opět přišli na své. Od února se na plátnech kin objevuje snímek od českého režiséra Petra Jákla ml. Film Ghoul spojil biografické prvky se smyšleným příběhem o kanibalismu na Ukrajině.

Příběh z historie

Děj nás zavádí na Ukrajinu. Skupina mladých Američanů se vydává točit dokumentární film na místa, kam se nikdo neodváží vkročit ani myšlenkami. Kde strach z hladomoru v minulém století donutil ke strašlivým činům, které lze dnes jen těžko pochopit. Vydávají se tam, kde se prvotní záměr o natočení dokumentu přemění v útěk a boj o vlastní život.

Zahraniční herci a skutečné prostředí

Přesto, že za celou režií stojí český režisér, herci pocházejí z Ameriky. Režisér se k obsazení vyjádřil slovy, že pro něj bylo důležité obsadit autentické typy a především pro diváky neznámé tváře.

To, že se herci s celým štábem vydali na skutečná místa na Ukrajinu, kde se popisované hrůzy děly, autentičnost posiluje. Mimo to se ale natáčelo i v České republice, nebo v Americe.

Biografické prvky

Celý příběh o odvážných, pro mnohé spíše naivních, dokumentaristech je smyšlený. Objevují se zde ale i na realitě založené prvky a scény. Záhada, kolem které se celý horor točí, odkrývá tajemnou a strašidelnou skutečnost o kanibalovi Andreji Čikatilovi. Tento muž skutečně ve 20. století existoval a popisované hrůzy páchal.

Slovo Ghoul má mnoho významů. Původně ale označení pochází z arabské mytologie. Zde je chápáno jako démon, neživá bytost, která se vyskytuje na místech s velkým výskytem úmrtí. Živí se lidskými ostatky.

Horor nebo Thriller?

Sám režisér film označuje spíše jako temný thriller. Je více než zřejmé, že při sledování není nikdo v klidu. Naopak, v průběhu se objevují zpomalené a ztišené scény, kdy je jasné, že se divák musí leknout. A těchto scén je zde více než dost. Do jakého žánru si film umístíte, už ale záleží čistě na vás.

Pro některé napodobenina

Někteří diváci se shodují, že jde o okopírovanou sadu několika známých hororů. Především od známého hororu Záhady Blair Witch až po horor Záhada Hory mrtvých. Je jasné, že v dnešní době je obtížné přijít s něčím novým a originálním. I tak si snímek dokázal najít své místo a nadšení u mnoha diváků.

Film měl nejprve premiéru v únoru ve Slovanském domě v České republice. O měsíc později se dostal i na zahraniční plátna, kde si také našel své příznivce.

Oko kamery

Nikoho dnes v tomto žánru nepřekvapí typ promítání děje. Diváci sledují příběh očima kameramana, nebo pevně umístěných kamer.  Mělo by to ještě více posílit autenticitu a opravdovost toho, co se nám promítá před očima. Tento typ promítání je typický v mnoha snímcích i žánrech.

Ať už jste fanoušky hororů, nebo se jim vyhýbáte, je jisté, že tento český snímek je a bude ještě dlouho diskutovaným filmem tohoto roku. Žádného diváka nenechá chladným. Naopak, dokáže vyvolat mnoho rozporuplných emocí.

Komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..