Denár v dívčí dlani

Lidstvo a čtenáře nevyjímaje bylo a je odjakživa fascinováno vědními obory, které jsou pro běžného smrtelníka tajemné. Jedním z mnoha případů by mohla být archeologie, jíž se v některých svých knihách zabývá Václav Erben. Pro dnešního čtenáře jde o jméno prakticky neznámé, pokud však už někdy na stránkách nakladatelství MOBA zabloudil do sekce věnované sérii Původní česká detektivka, dá se předpokládat, že na něj už narazil. Možná člověku při vzpomínání pomůže nejznámější jméno z Erbenových krimi – kapitán Exner…

Kniha Denár v dívčí dlani v Čechách naposledy vyšla v roce 2008, v již zmíněném brněnském nakladatelství. Všeho všudy to bylo třetí vydání, v Mobě ovšem první. Příběh vznikl – a zákonitě se proto musí odehrávat – před rokem 1989, což však nijak nevadí, povahy popisovaných archeologů se od té doby nijak nezměnily a autor má co říci i v dnešní době. Jedinou podmínkou, kterou na čtenáře klade, je porozumění některým odborným termínům.Nikde v knize je nevysvětluje, na druhou stranu nejde o žádná nepoužívaná slova, jež by si člověk nemohl zapamatovat po několika málo návštěvách muzea, či přečtení příručky pro amatérské archeology.

Na jistém archeologickém nalezišti byl objeven poklad. Skoro by se dalo říct zachráněn z pod lžíce bagru, který měl sondu zasypat. Veškeré práce na staveništi kulturáku se ruší, mladá archeoložka vedoucí výzkum volá svém nadřízené a kolegy, aby se zúčastnili vyzvednutí hrnce plného denárů. Tradiční postup, který však končí poněkud nešťastně. Na místo se sjíždí všichni sběratelé mincí z daleka široka, odhadují počet mincí, uvažují o jejich ceně historické i jen z hlediska drahého kovu. Podle názoru většiny jde jen o nevinné žertování, jež k takovýmto akcím patří, nikoho ani omylem nenapadne, že by poklad byl v následujících dnech ukraden a zároveň byla zabita studentka-brigádnice, která měla právě hlídku. Na nalezišti se děje něco podivného, co by měla prozkoumat Bezpečnost. Nebo ještě lépe, kapitán Exner, známý některých přítomných archeologů.

Začíná klasické dílo Václava Erbena, které se přesto občas vymyká zažitým pořádkům. Denár v dívčí dlani nepatří zrovna mezi ideální texty k seznámení se s autorem. Čtenář by měl znát jiné jeho archeologické knihy, jinak bude brzy ztracený v narážkách, jimiž se vědečtí pracovníci častují. Erben se je sice pokouší objasnit, není však nad to, znát podrobnosti a moci se bavit stejně, jako hlavní postavy. Člověk pak snáze spisovateli promine, že si dělá reklamu a jaksi „nevědomky“ odkazuje na další svá díla, která samozřejmě stojí za to. Dokonce i samotný název patří mezi ty méně obvyklé. Kapitán Michal Exner odhalí pachatele, v čemž mu vydatně pomáhají jeho důstojníci Vlček s Beránkem, přesto si na posledních stránkách připravuje půdu pro další případ, podle náznaků v závěrečných kapitolách to vypadá na knihu Poslední pád Mistra Materny. Nevím, jestli něco takového bylo i v původní dvojici vydání, nebo jde až o moderní doplnění zaměstnanců Moby. Není to ani podstatné, děj to dostatečně ozvláštní, věrný čtenář si odpočine od zaběhnutého „stereotypu“.

Zdroj: mobaknihy.cz
Zdroj: mobaknihy.cz

Latest Posts

Nenech si ujít