Dělám vše proto, abych byl nejlepší, tvrdí Petr Pilát

Před devíti lety, tehdy jako čtrnáctiletý klučina, se zapsal do paměti mnoha milovníkům adrenalinového sportu! Před plnou sportovní halou skočil na motorce backflip neboli salto vzad na motorce a zapsal se tak do Guinessovy knihy rekordů jako nejmladší odvážlivec planety.
Od té doby se vypracoval mezi světovou špičku ve freestyle motokrosu! Je pravidelným jezdcem elitní série Red Bull X Fighters a série mistrovství světa NIGHT of the JUMPs. Vedle Travise Pastrany je druhý na světě, kdo skáče tandem backflip neboli salto vzad ve dvou. Jak vypadá jeho běžný den a čeho se bojí, nám prozradil Petr Pilát!

Fotografie - Wlada Novotný
PETR PILÁT, Fotografie – Wlada Novotný

Jsi první mezinárodní mistr České republiky ve freestyle motokrosu, světový rekordman, skočil jsi backflip (salto vzad) přes letadlo, tandem backflip s Pavlem Bémem. Co je tvůj další životní cíl?
Děkuji za odříkání mých úspěchu, potěší to! Můj další cil? Těch je moc! Dělám vše proto, abych byl nejlepší, takže se budu snažit vyhrávat na velkých závodech, ale hlavně zůstat zdráv, protože to je to nejdůležitější!

Váš sport není moc mediálně podporován. Mrzí tě to? Měl by váš sport být více vidět, vzhledem k tomu jak to je nebezpečné?
No je pravda, že náš sport moc mediálně vidět není. Je to i trosku škoda, ale nebudu říkat, že mě to mrzí. Rozhodně to je škoda vůči mým sponzorům, kteří by si zasloužili být vidět více, protože kdybych neměl podporu, kterou mám, rozhodně, nejsem tam, kde jsem.

Jsi podporován snad největší a nejprestižnější firmou zastupující sportovce, firmou Red Bull. Dále pak firmou KTM, DC, Českou pojišťovnou, GoPro a mnoha dalšími. Máš nějaký svůj tip na sponzora, pod jehož logem bys rád jezdil?
Úplně konkrétní požadavek žádný nemám. Ale byl bych moc rád, kdybych se mohl spojit s nějakou automobilkou. Hodně cestuji, najíždím spoustu tisíc kilometrů a tak potřebuji auto, na které se mohu vždy spolehnout.

Zdroj: Archiv Petra Piláta, www.petrpilat.cz
Striper Flip, Zdroj: archiv Petra Piláta, www.petrpilat.cz

Náš internetový magazím je převážně o stylu, modě a lifestylu. Jaký máš ty vztah k modě. Jsi sponzorován značkou DC, což je streetová móda, ale ne vždy je tento styl vhodný. Jak vnímáš módu ty, jako muž a navíc vrcholový sportovec?
Mám rád sportovní styl. Ale vím, že se to ne vždy všude hodí, tak je potřeba mít toho ve skříni více. I já mám ručně šitý oblek, pár košil a kravat. Párkrát v roce se naskytne příležitost, jako je například vyhlášení sportovce roku, kde je oblek potřeba. Přece jen nemužu vypadat jako blázen. 🙂 Nejraději ale nosím to, v čem se cítím dobře.

Říká se o vás, že jste svým způsobem „blázni“. Že si nevážíte života a riskujete. Jaký máš na to názor ty? Přijde ti, že děláš něco bláznivého? Nebo to bereš jako každou normální „sedavou“ práci?
Vím, že se to o nás říká, ale já to rozhodně tak neberu. Mně se v podstatě splnil můj obrovský sen. Moje práce je zároveň mým koníčkem a zábavou, takže já to rozhodne tak nevidím. Kolik lidí může říct, že je jejich práce zároveň jejich koníčkem? Vím, že je to hodně extremní sport, který i občas dost bolí, ale já to beru jako každý jiný sport a každou jinou práci.

Je něco, čeho se bojíš? Máš nějakou fobii?
Žádnou fobii nemám, ale asi se bojím neúspěchu.

Neúspěchu? Tím, že zklameš sám sebe nebo tvé fanoušky?
Největší strach mám z toho, že zklamu sám sebe. Protože když se mi nedaří, projevuje se to ve všech směrech. Jak v mém osobním životě, tak i v tom profesním. Snažím se víc a víc trénovat a někdy tlačím na pilu tak, že to nakonec stejně nikam nevede.

Fotografie - Wlada Novotný
Trick TP, Fotografie – Wlada Novotný

K freestyle motokrosu patří také pády a zranění. Jak se dostáváš z bolesti zpět na motorku? Máš nějaký recept na překonání bolesti, překonání sám sebe, strachu a na rychlou rekonvalescenci?
Po každém pádu, někdy více bolestivém, někdy méně bolestivém, mě vždy žene zpět do sedla touha opět jezdit! A ta je prostě mnohem silnější než veškerá bolest. Na motorce už jezdím 20 let a ani jednou jsem nepomyslel, že bych měl přestat jezdit. A to myslím mluví za vše!

Na co se letos nejvíce těšíš? Chystáš nějakou akci, nový skok, projekt?
Kdybych měl vypsat vše na co se těším, tak to by bylo na dlouho, ale například se moc těším na moji akci Pilnikovo pozdní odpoledne, které budu letos pořádat již po deváté. Jelikož jsem sponzorovaný firmou Red Bull, kde mají moc rádi ty nejšílenější projekty, tak věřím, že i letos něco vymyslíme! 🙂

Jak vypadá tvůj běžný den?
Dost u mě záleží na počasí. Když je hezky, snažím se co nejvíce trénovat. Rozhodně ale není můj sport jen o ježdění, ale je to také spousta další práce na počítači, v tělocvičně atd. Samozřejmě se snažím věnovat co nejvíce i mé přítelkyni. Ale tam mám občas i dost mezery, protože volného času mám opravdu málo.

Děkuji za rozhovor Petře a přeji mnoho dalších úspěchů!

Fotografie - Wlada Novotný
PILNÍKOVO POZDNÍ ODPOLEDNE 2013, Fotografie – Wlada Novotný

Pokud tě Freestyle motokros baví a chceš vidět Petra a mnoho dalších jak českých, tak mezinárodních jezdců v akci, přijd na Pilníkovo pozdní odpodne!
Kde: Čerčany u Prahy
Kdy: 5. července / od 14:00
Vstup ZDARMA

Tato akce je spojena s dětským dnem a hosté jsou zde každým rokem lepší a lepší. Tento ročník je již 9 v řadě a ty minulé jsou spojeny s takovými jmény jako BEN CRISTOVAO, DALIBOR GONDÍK, MARPO, MARTIN ŠONKA, PETR KUCHAŘ a mnoho dalších! – o akci tě budeme ještě určitě informovat! 🙂

Pokud chceš Petra sledovat není nic jednoduššího než si ho najít na Facebooku – Petr Pilát FMX Athlete / na Instagramu – petrpilat.

Zdroj: STAFEK FOTO
PETR PILÁT, Fotografie: STAFEK FOTO

Latest Posts

Nenech si ujít