Christian Dior – hořká chuť luxusu a bohatství

Zdroj: Pixabay.com

Zdroj: Pixabay.com

Módní značka Dior je synonymem pro luxus a přepych. Je to móda, která se nosí na červeném koberci, jsou to parfémy, které podněcují smyslnost. Kdo stál za vznikem jednoho z největších módních domů na světě? Seznamte se, Christian Dior.

Jak se z obyčejného syna továrníka stal přední francouzský návrhář a vlastník módního domu v Paříži? Jednoduše! Za účelem zisku začal v mládí prodávat své skici na ulici (za jednu skicu si účtoval 10 centů). To byl však teprve začátek.

Po studiu politologie pracoval u svého otce. Po osmi letech si otevřel vlastní galerii.

Během druhé světové války pracoval v módním domě Lucien Lelong, kde se šily šaty pro manželky německých pohlavárů a francouzských kolaborantů.

Christian Dior se svojí módou zcela lišil od tehdejšího stylu. Zdůrazňoval ženské křivky i ladné tvary. Používal vycpávky, korzety a spodničky a zasloužil se o zkrácení délky sukní. Velký důraz kladl i na vosí pas.

Rok po skončení druhé světové války otevřel svůj první módní dům a o rok později svět spatřila i jeho první módní přehlídka.

Byl velice pověrčivým člověkem. Alespoň jeden oděv z každé kolekce pojmenoval podle svého rodného města Grandville a alespoň jeden model nesl na přehlídce bílé lilie.

Jako jeden z prvních začal pracovat s umělým vláknem.

Z Diorových dílen vyšel první unisexový parfém na světě.

Dior byl poctěn objednávkami od celebrit jako je Rita Hayworth nebo Margot Fonteyn.

Spolupracovníkem se mu stal 17 letý Yves Saint-Laurent. Po Diorově smrti se dnes již legendární návrhář stal uměleckým ředitelem Diorova módního domu.

Christian Dior byl několikrát nařčen svojí rodinou z homosexuality. Proto nastal také problém při rozdělení pohádkového dědictví, které nemělo připadnout nikomu z Diorovo rodiny.

O příčině jeho smrti se ještě doteď vedou spory. Někde se uvádí, že mu při dovolené v Itálii zaskočila rybí kost, jiní zase říkají, že měl infarkt.

Diorovo módní domy stojí po celém světě – Londýn, Tokio, Paříž, Los Angeles, Praha.

Značka Dior i po letech neztrácí na svém lesku. Dokazují to i zisky. V první polovině roku 2013 byl obrat 330 miliónů eur.

 [vsw id=“vEYCD5FSjVM“ source=“youtube“ width=“500″ height=“400″ autoplay=“no“]