Zdroj: sxc.hu
Všichni asi víme, že uzené maso, které najdeme na pultech řeznictví a supermarketů, už není takové, jaké bývalo dříve. Řezníci maso udí jen nejkratší možnou chvíli a to ani pořádně nedostane tu správnou kouřovou chuť. Pokud máte rádi chuť kvalitního uzenému masa nebo uzenin, začněte si udit své vlastní maso. Stačí jen 2 věci. Mít na zahradě vlastní udírnu a vybrat to správné dřevo na uzení.
Utrácet tisíce nebo postavit udírnu svépomocí?
Domácí udírna je samozřejmě stavbou, která nemá jen praktické, ale i estetické účely. Máte 2 možnosti. Tou první je, že si zajdete do obchodu, kde si vyberete udírnu a jednoduše si jí koupíte. Musíte se ale připravit na to, že mnohdy za ní utratíte hned několik tisíc korun a ten správný model pro své potřeby můžete hledat velmi dlouhou dobu. Při dodržování určitých kroků a pravidel zvládne postavit udírnu i domácí kutil.
Co je nejdůležitější?
Jak postavit udírnu, aby plnila své funkce na 100% je nejdůležitější otázka. V první řadě přichází plánování. Vše je zapotřebí důkladně naplánovat i s rozměry. Ohniště by nemělo být přímo pod udící skříní, ale kousek vedle, aby se ve skříni dala lépe regulovat teplota uzení. Ideální variantou je výstavba topeniště z šamotových cihel, které dokáží odolávat žáru. Z topeniště pak jde do udící skříně kouř kouřovodem. Stačí obyčejná hliníková trubka, která ovšem musí mít ten správný sklon. Samotná skříň může být tvořena dřevem, plechem nebo cihlami. To je jen na vás.
Vyberte správné místo
Velmi důležitý je i výběr místa pro udírnu. Celý proces uzení může trvat i několik hodin a měli byste počítat s intenzivním kouřem. Musíte tedy na zahradě vybrat i to správné místo pro udírnu tak, abyste nenarušovali chod domácnosti ani sousedů. Podle předchozího nákresu je také vhodné pod udírnou vytvořit pevné betonové základy.