Zdroj: Pixabay.com

Chcete zažít cestu kolem světa a přitom strávit chvíle doma bez nutnosti trmácení se kamkoliv ven? Některé knihy to dovedou. A právě tohle je jedna z nich. 

Natalio Grueso

Tento Španěl má za sebou zkušenosti v mnoha oblastech, od Evropské komise, OSN, přes zastávání funkce ředitele Madriského divadla. Nakonec zakotvil v literární tvorbě. Té se věnuje od roku 2014, kdy vyšla jeho španělská kniha La Soledad, v českém překladu letos jako Samota.

Nakladatelství Host

Brněnské nakladatelství každý rok přináší spoustu nově vydaných českých i zahraničních děl. Patří mezi české vydavatele se silnou tradicí na našem trhu. Kořeny jsou spojeny se stejnojmeným měsíčníkem. Ten pravidelně reflektuje a kultivuje českou literární scénu. Mnoho českých autorů publikuje výhradně v tomto nakladatelství.

Sledování vydavatelské tvorby nám pomáhá odhalit nové, nebo i méně známé spisovatele. Jedním z nich může být i Natalio Grueso, španělský spisovatel s osobitým stylem psaní.

Samota

Kniha nenabízí jen zajímavou obálku, která naláká nejednoho čtenáře a milovníka přebalů. Dílo nám přináší kouzelný, napínavý příběh plný fantazie a citů, touhy, spravedlnosti, vděčnosti, ale i humoru. Prolínají se v něm dějové linie více hrdinů na více místech.

Seznamujeme se s krásnou japonkou Keiko, která vyhlásila „soutěž“ o nejlepší příběh. Vítěz s ní má strávit noc. Důležitou postavou je také zloděj Bruno Labastide. Vypracoval se jako hotelový poslíček v profesionálního lháře okouzlující starší ženy, které okrádal. Muž, který lidem předepisuje knihy, nebo třeba mladý pašerák slov. Objevuje se zde více postav, které se setkávají a jejich osudy se prolínají, alespoň na čas.

Každá z postav je velmi osamělá. Ale svým způsobem jim to vyhovuje. Nehodlají nic měnit. Samota je to, co k nim sedí.

Jejich osudy nás dokážou zasáhnout, prolomit v nás emoce. Zamyslet se nad lidským životem a tím, zda jsme osamocení, zda jsme šťastní a jestli žijeme naplno.

Cesta kolem světa

Román vás zve na neobyčejná místa po celém světě, aniž byste se museli zvednout z postele a přestat číst. Z Paříže do Buenos Aires, z Benátek do Šanghaje, z Guatemaly do Bagdádu. Stačí se uvelebit a nechat se unášet magickými příběhy a kouty, které nám kniha popisuje.

Upřeně se na mě podívala. Poprvé. A i když od té doby v řece uplynulo hodně vody, na tu chvíli nikdy nezapomenu. Ten okamžik, kdy na mně sladké Keičiny oči poprvé spočinuly pohledem. V tom pohledu byla obsažena všechna melancholie světa. Byl to tajný průchod do lákavého neznáma, bezpochyby nebezpečného, ale neodolatelného. A já, Bruno Labastide, jsem opět začal koketovat s nebezpečím.

nakladatelství HOST poskytuje krátké nahlédnutí do příběhu Samota:

 

Více informací o knize najdete například na stránkách nakladatelství HOST.

Komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.