Cesta do lidské duše, do nitra člověka

Zdroj: Pixabay.com

Chcete zažít cestu kolem světa a přitom strávit chvíle doma bez nutnosti trmácení se kamkoliv ven? Některé knihy to dovedou. A právě tohle je jedna z nich. 

Natalio Grueso

Tento Španěl má za sebou zkušenosti v mnoha oblastech, od Evropské komise, OSN, přes zastávání funkce ředitele Madriského divadla. Nakonec zakotvil v literární tvorbě. Té se věnuje od roku 2014, kdy vyšla jeho španělská kniha La Soledad, v českém překladu letos jako Samota.

Nakladatelství Host

Brněnské nakladatelství každý rok přináší spoustu nově vydaných českých i zahraničních děl. Patří mezi české vydavatele se silnou tradicí na našem trhu. Kořeny jsou spojeny se stejnojmeným měsíčníkem. Ten pravidelně reflektuje a kultivuje českou literární scénu. Mnoho českých autorů publikuje výhradně v tomto nakladatelství.

Sledování vydavatelské tvorby nám pomáhá odhalit nové, nebo i méně známé spisovatele. Jedním z nich může být i Natalio Grueso, španělský spisovatel s osobitým stylem psaní.

Samota

Kniha nenabízí jen zajímavou obálku, která naláká nejednoho čtenáře a milovníka přebalů. Dílo nám přináší kouzelný, napínavý příběh plný fantazie a citů, touhy, spravedlnosti, vděčnosti, ale i humoru. Prolínají se v něm dějové linie více hrdinů na více místech.

Seznamujeme se s krásnou japonkou Keiko, která vyhlásila „soutěž“ o nejlepší příběh. Vítěz s ní má strávit noc. Důležitou postavou je také zloděj Bruno Labastide. Vypracoval se jako hotelový poslíček v profesionálního lháře okouzlující starší ženy, které okrádal. Muž, který lidem předepisuje knihy, nebo třeba mladý pašerák slov. Objevuje se zde více postav, které se setkávají a jejich osudy se prolínají, alespoň na čas.

Každá z postav je velmi osamělá. Ale svým způsobem jim to vyhovuje. Nehodlají nic měnit. Samota je to, co k nim sedí.

Jejich osudy nás dokážou zasáhnout, prolomit v nás emoce. Zamyslet se nad lidským životem a tím, zda jsme osamocení, zda jsme šťastní a jestli žijeme naplno.

Cesta kolem světa

Román vás zve na neobyčejná místa po celém světě, aniž byste se museli zvednout z postele a přestat číst. Z Paříže do Buenos Aires, z Benátek do Šanghaje, z Guatemaly do Bagdádu. Stačí se uvelebit a nechat se unášet magickými příběhy a kouty, které nám kniha popisuje.

Upřeně se na mě podívala. Poprvé. A i když od té doby v řece uplynulo hodně vody, na tu chvíli nikdy nezapomenu. Ten okamžik, kdy na mně sladké Keičiny oči poprvé spočinuly pohledem. V tom pohledu byla obsažena všechna melancholie světa. Byl to tajný průchod do lákavého neznáma, bezpochyby nebezpečného, ale neodolatelného. A já, Bruno Labastide, jsem opět začal koketovat s nebezpečím.

nakladatelství HOST poskytuje krátké nahlédnutí do příběhu Samota:

 

Více informací o knize najdete například na stránkách nakladatelství HOST.

Latest Posts

Nenech si ujít