Cesta do divočiny, cesta do vlastního nitra

Zdroj: Pixabay.com

Už je tomu téměř měsíc od premiéry tohoto amerického snímku. Film s dvěma, i když neproměněnými, ženskými nominacemi na Oscara, nadchnul diváky. Nejen příběhem podle knižní předlohy, ale především autobiografickým vyprávěním autorky.

Knižní předloha

Inspirací pro film byla předloha autorky Cheryl Strayed, která vypráví svůj životní příběh. Žena, která si sáhla na vlastní dno. A přesto se zvedla a prošla cestu, která jí změnila život.
Hlavní hrdinka po traumatických událostech utíká dobrovolně do divočiny. Nebo spíše odchází na skoro 2 000 km dlouhou pěší poušť.

Dobrodružnou a nebojácnou Cheryl ve filmu ztvárnila známá herečka Reese Witherspoon.

Útěk do divočiny

Film může připomínat další americký autobiografický snímek Útěk do divočiny z roku 2007. Hlavní hrdina rovněž utíká od svých problémů. Dobrovolně odchází žít do divočiny, která ho nesmírně láká daleko více než zajištěná budoucnost v civilizaci. I když závěry filmů se nedají ani v nejmenším srovnávat.

Okouzlující kraj

Snímek Divočina mimo jiné nabízí nádhernou podívanou na americkou krajinu. Hrdinka nám odhaluje krásy cesty, která vede od Mohavské poušti, přes Kalifornii a Oregon až do státu Washington. Je to jedna z nejdelších horských tras v Americe, zvaná Pacific Crest Trail (PCT). I přese všechny nesnáze a nulové zkušenosti s divokou přírodou, má člověk chuť ihned vyrazit taky. Poznávat kraje a zažívat dobrodružství.

Není důležitý cíl, ale samotná cesta

Jak film plyne, zjišťujeme, že není důležitý cíl. Podstatnější je cesta. A to, co během ní hrdinka prožívá. Na co vzpomíná a co si uvědomuje o sobě a svém dosavadním životě, který prožila. To jí dává impuls jít dál až do konce a nevzdát se, i když na to myslí každé dvě minuty.

Neustálé retrospektivní momenty nás vrací do minulosti. Odhalují nám to, co hrdinka prožila a proč se vlastně vydala na cestu, kterou by volil málokdo.

Cesta do vlastního nitra

Po tolika životních prohrách člověk hledá výhru, která by ho vrátila do života. Tu vidí hrdinka v této cestě. Nejde tu jen o to, kolik kilometrů dlouhou cestu ujde. Důležitější je cesta do vlastního nitra.

Zda se to hrdince povedlo, či nikoliv, můžete posoudit sami, ať už četbou knihy, nebo zhlédnutím filmu, který je v kinech stále aktuální!

[vsw id=“-S-Ci9DB018″ source=“youtube“ width=“500″ height=“300″ autoplay=“no“]

Latest Posts

Nenech si ujít