Bolest vaječníků – příčiny

Vaječníky jsou malé orgány – cca 3 až 5 cm mají na výšku a široké jsou 1,5 až 3 cm. Jedná se velmi důležité orgány zejména z hlediska reprodukce, protože vaječníky vytváří vajíčko (ženská pohlavní buňka), které je důležité pro oplodnění.

Vaječníky jsou velmi náchylné, je třeba sledovat jejich stav. Pokud vaječníky bolí, ve většině případů se jedná o poměrně závažný stav a je třeba, aby vás viděl lékař. V tomto článku se dozvíte, co vše může bolest vaječníků znamenat.

Jak poznáte, že bolí vaječníky?

Vaječníky se nachází v podbřišku. Pokud cítíte bolest v této oblasti, je to ve větším procentu případů právě bolest vaječníků. Bolest může mít různou intenzitu. Od mírné až po křečovité bolesti, která vás úplně paralyzují. Často ženy pociťují bolest jen za stydkou kostí, jindy je bolest vaječníků spojená s bolestí celé pánve nebo břicha, může vystřelovat i do zad či do celého břicha. Bolest je tupá, ale může být i ostrá a někdy můžete pociťovat i intenzivní píchání.

Co vše může bolest znamenat?

V nejlepším případě se může jednat o zánět vaječníků. Se zánětem se často pojí i výtok, který může zapáchat. Nebezpečí je ale v tom, že zánět vaječníků ani bolet nemusí. I proto je důležité chodit na pravidelné prohlídky, při nichž může lékař zánět odhalit. Bolest při zánětu je poměrně mírná ovšem je třeba jít okamžitě k lékaři. Pokud by se zánět neléčil, mohlo by dojít k jeho rozšíření do chronického stádia, a to může způsobit i neplodnost. Další závažnou nemocí je rakovina vaječníků, která postihuje stále větší procento žen. Nejčastěji jí trpí ženy mezi 40 a 50 lety, ale výjimkou dnes nejsou ani ženy mnohem mladší. I rakovina vaječníků se nemusí hned projevit, a proto je třeba chodit na prohlídky. Příčinou bolesti mohou také být cysty na vaječníku.

Jak se zachovat?

Pokud vás v podbřišku pobolívá, měla byste jít na prohlídku ke svému gynekologovi. Ten během krátkého vyšetření ultrazvukem zjistí, zda je vše v pořádku či nikoliv. Pokud se i rakovina podchytí včas, je poměrně vysoká šance na úplné vyléčení. Pokud nikoliv, je váš život ohrožen.

Latest Posts

Nenech si ujít