Austenland

Zdroj: Sxc.hu

Je to dovolená jako každá jiná až na nepatrný rozdíl, že v kufru nebude přibalený tablet, bikini, lak na nehty a samoopalovák. Zapomeňte, protože tyhle dny volna strávíte vyšíváním, vyjížďkou na koni, procházkami po parku a jízdou kočárem. Vítejte v Austenlandu – zábavním parku pro všechny „austenomaničky“.

Třicátnice Jane Hayes, beznadějná romatička, celoživotní obdivovatelka Jane Austen, neochvějná fanynka pana Darcyho v podání Colina Firtha a holka typu „nekouřím, nepiju, pěstuju rybičky“ si doslova zruinuje bankovní účet a odletí přes velkou louži na anglický venkov, kde má pár dnů strávit v „Austenlandu“. Pár dobře placených herců (nečekejte profesionály, najde se tu pornoherec, zženštilý gay i stále mrzutý Angličan) vytváří prostředí, které vykreslila ve svých románech autorka Pýchy a předsudku. Pikniky, kriket i karetní hra whist jsou krásnou připomínkou regentské Anglie, avšak moderní holce jako Jane celá tahle šaráda připomíná korzet. Krásný na pohled, ale těžko se v něm uvolní. Zjevný flirt je nepřístojný, vrcholem denní zábavy je vyšívání a ta největší rozkoš tkví v tanečních plesech. Co je však součástí programu samotného Austenlandu a co je doopravdy? Kdo to myslí s hlavní hrdinkou vážně? Fajn klučina ze stájí nebo nafoukanec „pan Darcy“? Nevěřte na první dojem, protože jsou to jenom herci. Všichni!

Nejdřív kniha potom film, který se dostal do kin v minulém roce. Ani jedno nesklidilo moc velký úspěch, kritici kroutili hlavami, přesto měli všechny ženy po celém světě z toho hlavu v oblacích. Film se v mnoha částech liší od knihy (jak jinak) a je plný nepřesností s tehdejší dobou, kterých si všimlo i mé nezkušené oko, ten nápad je však naprosto geniální, obdivuhodný, senzační a báječný. To, že by mohl existovat kus země, kam odjet a zahrát si na opravdovou dámu, nosit krásné šaty a flirtovat s muži tak, aby to vlastně jako flirt nevyznělo (docela makačka, nemyslíte?). Prodala bych vlastní rodinu, jen abych tam pár dní mohla strávit. A jestli si myslíte, že to Shannon Hale, autorka Austenlandu, přehání, tak to neznáte spolek „Janeite“. Jeho členky se dobově oblékají, konverzují, vaří, učí se dobové tance a řídí se přísnými pravidly etikety. No neberte to!

Sama Jane Austen by nad tím vším nejspíš zaplakala. Právě ona psala skrz své romány kritiku na její dobu. To, jak stahující korzety byly stejně hloupé a úzkoprsé jako názory celé společnosti, pravidla konverzace nudné jako vyšívání a romantiku by člověk mohl hledat lupou a stejně by neuspěl. A právě po téhle době všichni tak touží, neuvěřitelné!

Latest Posts

Nenech si ujít