5 tipů na slavnosti a festivaly: Oslavte Shakespeara a projděte se po vodě

Pokud nepatříte mezi milovníky klidných dovolených, ale vyhledáváte unikátní zážitky, máme pro vás tipy na jedinečné výlety. Právě jarní měsíce a teplé počasí vybízejí k netradičním cestám. Prožijte neopakovatelnou atmosféru na marockém hudebním festivalu, v Lombardii si vyzkoušejte chůzi po plovoucím mole nebo se připojte k celosvětovým oslavám Shakespeara přímo v Anglii.

Lanovkou z centra města rovnou do vřesoviště v Bergenu

Norské město Bergen je jedním z nejoblíbenějších turistických cílů severní Evropy. Středověké centrum obchodu dnes spojuje moderní a tradiční architekturu. Přestože jde o největší město západního Norska, nabízí návštěvníkům městskou krajinu s původní, divokou a nepoškozenou přírodou. V kalendářním roce je pro tamní obyvatele nejdůležitějším datem 17. květen, aneb Den ústavy (Grunnlovsdagen).

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

„Tento státní svátek je spojený především s velkou promenádou napříč historickým centrem města, která je zakončená před královským palácem. Norové oblečení do místního kroje, takzvaného bunaderu, zpívají národní písně a mávají vlajkami na počest země, tradičních hodnot a královské rodiny,“ řekl Michal Tůma z cestovní agentury Invia, která nabízí tisíce poznávacích zájezdů do celého světa. Uvolněná a přesto slavností atmosféra uchvátí každého pozorovatele. Pokud byste ale měli městského života na chvíli dost, využijte místní lanovku Fløibanen, která vás zaveze na vyhlídku Fløyen. Z jedné strany se můžete kochat pohledem na město a jeho historickou část Bryggen, z druhé na rozsáhlá vřesoviště protkaná uzounkými cestičkami.

Shakespearovi na stopě

„Veselý člověk je mistrem své duše,“ říkával Shakespeare. Zdá se, že si to Angličané vzali k srdci, protože navzdory 400. výročí básníkovy smrti země netruchlí, ale naopak se chystají velkolepé oslavy na uctění památky nejvýraznější osobnosti přelomu 16. a 17. století. Pokud stále považujete Anglii za zemi deště a šedi, vydejte se v průběhu dubna či května do bardova rodiště, Stratfordu nad Avonou, či rovnou do Londýna. Obě města rozvíří pouliční divadla, premiéry nových adaptací nejznámějších divadelních her, jako je Hamlet či Sen noci svatojánské, i výroční výstavy v kulturních domech a galeriích. Výjimkou nebudou dobové kostýmy ani dobové menu v restauracích. Máte-li rádi špetku tajemna, středověk a veršování, určitě nepřijdete zkrátka.

Festival hudby ve Fésu

Na severu Maroka leží město Fés, kulturní metropole státu, jehož centrální část zvaná Medina patří mezi památky Unesco. Na rozdíl od našich končin v květnu začíná v Maroku pravé léto a jeho rozpuk je už tradičně doprovázen Festivalem světové duchovní hudby. První týden v měsíci se tak město zaplní nejen nejrůznějšími muzikanty, ale také malíři, básníky a intelektuály. Ve městě starém 1200 let můžete během jediného týdne poznávat rozličné kultury celého světa a nechat se hýčkat nejen prostřednictvím hudby.

Projděte se po vodě v Lombardii

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

Romantické prostřední italské Lombardie ožije novou atrakcí. Umělec bulharského původu Christo představí v sobotu 18. června svůj nejnovější projekt, plovoucí molo (The Floating Piers), obalené do zlaté textilie, které spojí dva ostrůvky na jezeře Iseo. Molo bude pro návštěvníky dostupné přesně 16 dní a bude mít délku 3,2 kilometrů. Tvůrce projektu doporučuje všem návštěvníkům, aby se po molu prošli pěšky a užili si tak unikátní spojení pohybu vln a doteku příjemné textilie.

Při návštěvě Lombardie též nezapomeňte na její centrum – středověký Milán. Toto druhé největší město v Itálii nabízí mnohem víc než jen módní a fotbalové šílenství. Zdejší středověké centrum s autentickými památkami vás povede romantickou stezkou od gotické katedrály Duomo přes světoznámé divadlo La Scala až po městský park s monumentální stavbou místního hradu Sforza.

Romantické vyjížďky v Srbsku oživí slavný hudební festival

Pokud byste rádi strávili pár dnů na místě, kde se zdánlivě zastavil čas, vydejte se na Balkán. Srbská oblast Vojvodina je protkaná cyklostezkami, které spojují malé vesnice. U místních zemědělců můžete ochutnat tamní víno, typické domácí pečivo či čerstvě vylovené ryby. Venkovské kouzlo doplňují všudypřítomné povozy s koňmi a malé hospůdky. „Srbsko se může pyšnit hned několika přírodními úkazy, například nejdelší říční soutěskou v Evropě. Útesy se zde zvedají nad Dunaj až do výšky 300 metrů a padají naopak i do hloubky 82 metrů. Dalším oblíbeným cílem je horský masiv a zároveň národní park Fruška Gora,“ doplnil Michal Tůma z cestovní agentury Invia. V případě, že naplánujete svou cestu do Srbska na druhý červencový týden, pak zamiřte do Noviho Sadu, kde vypukne hudební festival Exit. Akce oceněná cenou „Best Major European Festival“ se tradičně koná v unikátním prostředí historické Petrovaradínské pevnosti.

Latest Posts

Nenech si ujít