Velikonoční falešný patchwork

Zdroj: freedigitalphotos.net

S prvními hřejivými slunečními paprsky se nám blíží také Velikonoce. Březen je měsícem, kdy je největší čas začít s výrobou velikonočních dekorací. Tak proč nezkusit falešný patchwork?

Tomuto falešnému patchworku se jinak může říkat také artyčoková technika. Dají se tak zdobit polystyrénové věnce, srdce, zvonky, vajíčka a koule. Já doteď zkoušela jen koule, které se o Vánocích velice líbily. Ale rozhodla jsem se vyzkoušet i vajíčko a postup ti rovnou nafotila a sepsala.

Co tedy budeš potřebovat?

V prvé řadě polystyrénové vajíčko. Velikost nechám na tobě, moje mělo na výšku 8 cm. Koupíš ho ve výtvarných krámcích, v některých galanteriích nebo v papírnictví. Dále stuhy. Mohou být saténové, taftové, jednobarevné i vzorované, zkrátka co se ti líbí nebo co doma najdeš. Počet barev je také libovolný. Nejlépe se mi pracuje se šířkou 2,5 cm. Jedna by ale měla být užší, tou vajíčko nakonec omotáš dokola. Další nezbytnou věcí jsou špendlíky. Mohou být obyčejné nebo speciální krátké. Také nůžky a nějaká tužka, fixa či propiska budou potřeba. Optimálně ještě pravítko, zejména pokud s touto technikou ještě nemáš zkušenosti a máš špatný odhad velikostí.

Tutorial vejce
Autor: Lenka Z.

Pomůcky máš nachystané, tak prvním krokem bude rozdělit si vajíčko na osminy, abys získala střed vajíčka. Dále si musíš nastříhat stuhy. Kousky musí být tak velké jako dvojnásobek šířky stuhy. Takže v mém případě, kdy mám stuhy 2,5 cm, stříhám kousky velké 5,5 cm. Na střed budeš potřebovat 8 kousků dohromady za obě poloviny vajíčka, každá další řada pak spotřebuje 16 kousků.

Přichází na řadu špendlení. U každého kousku stuhy musíš špendlík vždy zapíchnout malý kousek pod horní okraj a přesně do středu. Pomůže ti, když stuhu na moment ohneš na půl, ohyb zůstane lehce viditelný. Špendlík se stuhou pak zapíchni co nejblíže vyznačenému středu vajíčka tak jako to vidíš na obrázku 4. Pak vezmeš horní rohy a ohneš je ke středu. Vznikne ti trojúhelníček. Ohnuté rohy opět přišpendli. Stejně našpendlíš kolem středu ještě další tři kousky. Můžeš totéž zopakovat i na opačné straně vajíčka. Je jen na tobě, zda budeš vše dělat souběžně na obou stranách nebo uděláš nejdřív jednu polovinu vajíčka a pak teprve druhou.

Nyní jdeme na další řadu. Postup je obdobný, ale jak vidíš, na vajíčku jsou čtyři mezery mezi středovými kousky a čtyři čáry, které vytvořily ohnuté rohy stuhy. Celkem tedy místo pro 8 kousků stuhy, nejdříve ale našpendlíš čtyři do těch trojúhelníků. Vzdálenost by měla být u takto velkého vajíčka asi 1 cm od vrcholu trojúhelníku. Špendlíky na ohnutých rozích ale nyní nezapíchávej úplně. Využiješ je při špendlení trojúhelníků do mezer. Tam bude vzdálenost od středu o něco málo víc než ten 1 cm. Ohni tedy rohy dovnitř a vidíš, že roh stuhy z mezery i z trojúhelníku se překrývá (obrázek 10). Proto není potřeba špendlit zvlášť stuhy z trojúhelníků a z mezer. Takto ušetříš mnoho špendlíků a vajíčko nebude tolik vážit. Naprosto stejně děláš i další řadu. Pokud máš větší vajíčko, budeš mít řad zřejmě více než 3, takže pokračuješ, dokud se ti stuhy z jednotlivých polovin vajíčka nesetkají, tak jako na obrázku 14.

Teď už jen vezmeš užší ozdobnou stuhu a začátek přišpendlíš někde u vrcholu vajíčka a obmotáš dokola. Stuhu se snaž utáhnout opravdu natěsno, aby ti nevylezl nějaký ten rožek stuhy pod ním a aby vajíčko nebylo hrbolaté. Opět skonči u vrcholu a přišpendli. A nyní už je jen na tobě, jestli vytvoříš ze zbytku stuhy mašličku nebo jen očko, zkrátka co na vrcholu vytvoříš.

Velikonoce
Autor: Lenka Z.

Tak přeji hodně štěstí v tvoření!:)

Latest Posts

Nenech si ujít