Pletení z pedigu

Autor: Lenka Z.

Pedig je vnitřní část ratanové liány. Velice dobře nasává vodu a stává se tak ohebným. Proto se hojně využívá k pletení všemožných košíků a dekorací. Pokud máš trochu času a ráda by sis něco vytvořila, tak neváhej a čti dál.

Dnes jsem si pro tebe připravila tutoriál na nějaké to pletení z pedigu. Upleteme si takový „kelímek“, který můžeš použít jako obal na květináč nebo třeba na tužky či jiné drobnosti.

Co budeš potřebovat?

– Samozřejmě pedig, stačí tloušťka 2,25 mm, případně 2,5 mm. Ve výtvarných obchodech se dá sehnat již nabarvený v mnoha barvách, včetně růžové.

– pevné dno, moje mělo 14 dírek, ty si samozřejmě zvol velikost jakou chceš, postup zůstane stejný, jen počet proutků v osnově se pak bude lišit.

– štípací kleště

– šídlo nebo pletací jehlici (já použila jehlici, proto ji budu v tutoriálu zmiňovat)

– ještě bokem velkou nádobu s vodou a ručník

Nejdříve musíš prut pedigu rozštípat na osnovu. Velikost by měla být asi dvojnásobek výšky konečného výrobku. Potřebuješ tolik kousků, kolik je dírek. Teď si je musíš dát na pár minut do vody, aby byly ohebné a nelámaly se. Po vytažení je ale osuš v ručníku, pevné dno nemá vodu v lásce, mohlo by se zkroutit. Pro začátek si vezmi tři kousky a vlož do dírek, aby ti dole čouhalo několik centimetrů (obrázek 3), vezmi levý proutek a kolem druhého veď vnější stranou, ale kolem třetího vnitřní stranou a přimáčkni. Tak ti bude držet na místě (obrázek 4). Přidej další proutek a s prvním volným zopakuj ten samý krok (obrázek 5). Tak pokračuj stále dál, až budeš mít pevně přidělané všechny kromě jednoho. Vezmi si pletací jehlici a proutek hned vedle volného kousku si nadzvedni, aby ti vytvořil oko, kterým volný proutek jen prostrčíš z vnější strany dovnitř. Zkontroluj že vše drží a místě a volnější proutky utáhni a přimáčkni. Tím jsi dokončila oplet dna.

Osnova nejspíš už vyschla, takže bude potřeba ji zase chvíli podržet ve vodě (pozor na dno, to do vody neponořuj). Zároveň si dej namáčet dva dlouhé pruty.

Vezmi dlouhé pruty a vlož je tak, jak vidíš na obrázku 9. Postup pletení bude hodně podobný tomu vespod. Vezmeš první proutek a opleteš zase vnějškem a vnitřkem. Vezmeš ten druhý a zase vnějšek – vnitřek. A stále pokračuješ a namačkáváš ke dnu. Je však vhodné protahovat osnovy, nikoliv pruty, jelikož ty pruty mohou měřit i pár metrů, takže by ses docela nadřela.

Autor: Lenka Z.
Autor: Lenka Z.

Když budeš mít už kousek napletený, je vhodné zdvojit osnovu pro větší pevnost. Nastříhej si tedy kousky tak dlouhé jako osnova nad dnem (konec je vhodné střihnout šikmo, abys měla špičku) a namoč. Vezmi jehlici a vlož ji těsně k osnovnímu prutu jak to vidíš na obrázku 13, trošku zaviklej, aby se ti tam udělalo místo a vlož tam prut. Takto zdvojíš celou osnovu a můžeš pokračovat v pletení. Když je prut již příliš krátký, tak jej stačí ohnout a zastrčit k osnově (opět si pomož jehlicí). Nový prut vložíš stejným způsobem jak na začátku (obrázek 19).

V průběhu pletení je možné si také udělat prostor pro omotání stuhou. K tomu stačí začít plést směrem vzhůru a nepřimačkávat směrem ke dnu. Když opleteš jednu řadu nad mezerou, tak si ji pěkně srovnej, aby mezera byla všude stejná a odpovídala šířce plánované stuhy. Můžeš pokračovat v oplétání dokud nebudeš spokojená s výškou svého výtvoru. Zakončíš stejně, jako kdybys chtěla prut nadstavovat.

Teď ti ještě trčí poměrně velká část osnovy. Zakončíme ji obloučky. Rozhodně si osnovu ještě namoč, aby se dala ohýbat bez rizika zlomení. Nyní vezmeš jednu osnovu (při zdvojené jsou to dva proutky) a ohneš do obloučku tak abys jednu osnovu minula a těsně k další zastrčila. Jistě bude potřeba si zase dělat místo jehlicí a zastříhávat kleštěmi do špičky. A tak pokračuješ, dokud nebudou všechny osnovy zahnuté do obloučku. Snaž se je zastrčit dostatečně hluboko, aby nehrozilo, že se ti časem uvolní. No a celý výrobek už si pak dozdobíš, jak se ti zlíbí.

Autor: Lenka Z.
Autor: Lenka Z.

Latest Posts

Nenech si ujít