Co je u výchovy dětí nejdůležitější?

Ze svého dětství si odnášíme do dospělosti zažité vzorce, které dále aplikujeme na své děti. Jenže co když děláme nějaké chyby? A existuje nějaký zaručený návod na správnou výchovu dítěte? Najděte s námi odpověď na otázku, jak přistupovat ke svým ratolestem, aby byly veselé a připravené do života.

Buďte šťastní a přeneste svou spokojenost na děti

Vychovat z dětí slušné lidi vyžaduje spoustu sebedisciplíny a odříkání. Nemůžete se jednoho rána probudit a říct si, že si dáte na týden pauzu. Svými slovy, činy a chováním působíte na děti a dáváte jim signál k tomu, jak by se měly chovat. Nejprve je nutné, aby byli šťastní rodiče. Děti nechtějí rodiče, kteří jsou uštvaní z práce a domácích povinností. Zamyslete se nad tím, jestli i vám v dětství nevadilo, že hlavním tématem v domácnosti byl úklid a úkoly. Investujte do svých dětí tím, že jim věnujete svůj čas. I pro vás by měly být aktivity s dětmi radostí a ne jen další povinností.

Udržte si dobrou náladu a odpočívejte

Děti vycítí, když jste unavení a nemáte náladu si s nimi hrát. Myslete v první řadě na svou duševní pohodu – ne, není to sobecké. Pokud nejste v klidu vy, nebudou ani vaše děti. Vaše ratolesti potřebují odpočatou mámu a tátu, kteří nejsou otroky každodenních úkolů. Udělejte si čas sami na sebe, až ucítíte, že vykonáváte věci s odporem. Děti naklizenou domácnost neocení. Naopak touží po vaší pozornosti a společných zážitcích. Snažte se pochopit dětské city a vzpomeňte si, jak jste se cítili, když na vás rodiče neměli čas přes veškeré povinnosti.

zdroj: MyShirt production s.r.o.

Naslouchejte svému dítěti

Svým dětem musíte jít příkladem. Chovejte se tak, jak vyžadujete od svých dětí. Umožněte jim rozhodnout se podle svého a vyslechněte si jejich názory. Nebojte se dělat menší ústupky a dovolte dětem, co jim jindy nedovolíte. Nechte je dělat chyby, zvlášť pokud jsou nepoučitelné. Mluvte s nimi o svých pocitech a ptejte se na jejich. Hysterické děti zklidněte svou láskou, například silným objetím a konejšivými slovy. V neposlední řadě si stanovte společná pravidla, která bude dodržovat celá rodina.

Odměňte svého trpělivého partnera

zdroj: MyShirt production s.r.o.

Výchova dětí je náročná pro ženy i pro muže. Ve výchově byste se měli s partnerem shodnout a přistupovat k dítěti stejně. Chcete-li partnerovi poděkovat za jeho otcovskou roli a potěšit ho, obdarujte ho vtipnými tričky pro tatínky. Trička jsou skvělým dárkem k  narozeninám i jen tak pro radost. Připomeňte mu těmito tričky, jak je v rodině nezastupitelný a podpořte ho v jeho zájmech: rozzařte mu oči tričky s motivem jeho koníčků. Pokud ho chcete překvapit něčím originálním, například tričky s vlastním potiskem, nechte mu vyrobit na zakázku trička s rodinnou fotografií, nápisem nebo citátem.

Sebevědomí budujete v dítěti vy

Při výchově dětí je lidské dělat chyby. Přesto bychom měli mít na paměti, že zdravé sebevědomí vytváříme ve svých dětech my. Špatnou výchovu si děti nesou do dospělosti a používají ji na své potomky. Tím vzniká začarovaný kruh. Protněte tento kruh promyšlenou výchovou, povzbuzujte dítka v jejich oblíbených činnostech a důvěřujte jim. Neupozorňujte je na jejich slabé stránky, snažte se je pochopit a hlavně je naučte samostatnosti. Často je chvalte, neprojektujte do nich své nenaplněné ambice a zachovejte si ve všech ohledech chladnou hlavu a nadhled.

Latest Posts

Nenech si ujít