Plavky dolů! Do finské sauny nepatří

V islandském městě Ísafjörður mají problém. Do sauny ve veřejném bazénu se musí chodit v plavkách a místním se to nelíbí. Sepsali proto otevřený dopis za zrušení nařízení a poslali ho na radnici. Kdo má pravdu?

7 z 10 autorů dopisu jsou Finové a v dopisu argumentují svými znalostmi finské tradice saunování. Jít do finské sauny v plavkách je údajně stejná urážka kulturních tradic jako polít národní islandské jídlo Þorramatur kečupem.

Jejich názory podporují i vědecké výzkumy, které v dopise neváhali citovat. Plavky jsou podle nich plné bakterií a jejich nošení do sauny je tudíž nehygienické. V dopise se dále píše, že lidé do sauny chodí mimo jiné proto, aby se bakterií zbavili.

Zásadním argumentem pro zrušení nařízení je fakt, že sauny jsou v bazénu dvě. Jedna pro muže a jedna pro ženy. Příslušníci jednoho pohlaví pak nemají žádný důvod se před sebou stydět.

Finská sauna jako místo sebepřijetí

saunaAni smíšená sauna ostatně není místo, kde je prostor pro stud. Ve Finsku se chodí děti odmala saunovat s oběma rodiči a pohled na nahé lidské tělo je pro ně naprosto přirozený. V zemích, kde taková tradice saunování není, jsou však oblíbenější oddělené sauny.

Zejména ženy si zde užívají fakt, že si je zálibně neprohlíží cizí muži. Mezi ostatními ženami začnou být i daleko rychleji spokojené se svým tělem. Ostatně jen 2 % Finek trpí poruchami příjmu potravy, zatímco v USA je to 10 %.

Bez plavek a bez studu do domácí sauny

SONY DSC
SONY DSC

Chcete jít do sauny s partnerem, ale bez plavek byste se mezi ostatními cítili nepatřičně? Domácí sauna je ideální řešení. Vždy máte kontrolu nad tím, kdo tam s vámi bude, takže se nemusíte bát nevhodných pohledů.

Saunování posiluje kromě fyzického zdraví také psychiku a byla by škoda připravit se o jeho blahodárný vliv kvůli stresu ze špatné společnosti.

sauna2Finskou saunu na klíč vám navrhne a postaví česká firma SaunaSystem. Vyberte si z nabídky tradičních nebo moderních designů a zbytek nechte na zkušených odbornících – vyrobí vám saunu na míru a během pár hodin ji postaví u vás doma.

Latest Posts

Nenech si ujít